Memur-Sen ek paket talep etti

Konfederasyon, toplu sözleşme sürecinin iyi bir fırsat olduğu ve bu konuda ek bir paket talep ettiklerini de duyurdu.

Önceki gün açıklanan Ekonomi Reformu Paketi’nden sonra Memur-Sen pakete ilişkin değerlendirmede bulundu. Yapılan yazılı açıklamada, kamu personeli açısından pakette eksikliklerin bulunduğunun altı çizilirken, kamu personeli ile ilgili kurumsal dönüşüm ve yapısal değişikliklerden söz edildiği ancak, memurun özlük hakları ile ilgili herhangi bir cümlenin olmadığına değinildi. Memur-Sen tarafından yapılan açıklamada, “Ekonomi Reform Paketi, kamu görevlilerinin, kamu personel sisteminin ve kamu yönetiminin genel çerçevesiyle ilgili kurumsal dönüşüm ve yapısal değişiklikler odaklı hükümler içerirken kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları, özlük hakları ile çalışma şartları noktasında cümle bulunmayan bir metin konumundadır. Bu yönüyle, Ekonomik Reform Paketi kamu görevlilerine dönük haklı taleplerin, vaade dayalı beklentilerin, gelir adaletini sağlamaya dönük hedeflerin olmaması noktasında reform ya da restorasyon iradesi içermemektedir” cümleleriyle eksikliklere dikkat çekildi.

“TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ BİR FIRSAT”

Konfederasyon tarafından kaydedilen eksikliklerin giderilmesi için yaz aylarında başlayacak olan toplu sözleşme süreci anımsatılarak, “Bu eksikliğin giderilmesi ve gerçek anlamda kamu görevlilerini de kapsayan bir kapsayıcı reform paketi oluşması için önümüzdeki en büyük fırsatın 6. Dönem Toplu Sözleşme süreci olduğunu da hatırlatarak; Türkiye’nin güçlenmesine, ekonominin büyümesine, demokrasinin ve özgürlük zeminin dirençli hale gelmesine öncülük ve paydaşlık yapan kamu görevlilerinin Ekonomi Reform Paketi’nde maaş, ücret, gelir vergisi, ek ödeme, sosyal güvenlik hakları bakımından kapsamlı bir şekilde ele alınmamasını reform paketinin hüküm eksiği ve anlayış boşluğu olarak kabul ettiğimizi ifade ediyoruz” denildi.

“EMEKÇİLERE GELİR ARTIRICI HEDEF EKSİK”

“Demokrasi, hukuk ve ekonomi şeklinde üçlü bir kurguya sahip reform iradesinin önemli ayaklarından biri olan ‘Ekonomi Reform Paketi’nde emek kesimine, sabit gelirlilere dönük gelir artırıcı ve gider azaltıcı hüküm/hedef eksikliği en kısa sürede giderilmelidir” çağrısında bulunulan açıklamada, “Memur-Sen olarak, farklı toplum kesimlerini de kapsayacak şekilde kamu görevlilerinin beklentilerini, taleplerini karşılayacak çözüm önerilerimizi pakete yansıtacak her türlü katkı ve katılıma açık olacağız” ifadeleri yer aldı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6624902/memur-sen-ek-paket-talep-etti