Bakan açıkladı! Ciro kaybı desteği ödemeleri başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  Kovid-19'dan olumsuz etkilenen yiyecek ve içecek hizmet sektöründeki işletmelere yönelik Ciro Kaybı Desteği ödemelerine bugün başlandığını bildirdi.

Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamada, "Ciro Kaybı Desteği başvuruları devam ediyor, işletmelerimiz 31 Mart saat 23.59'a kadar başvurularını e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilir." İfadelerini kullandı.

Yeni düzenlemelerle birlikte, 2019'dan önce ya da 2019'da  başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan,  2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon lira ve altında olup söz konusu yıldaki  cirosuna oranla 2020'deki cirosu yüzde 50 ve üzerinde bir oranda azalan, yiyecek  ve içecek alanında faaliyet gösteren katma değer vergisi mükellefiyeti olan  işletmelere, esas faaliyet konusu üzerinden yalnız bir kez faydalanmak üzere  destek ödemesi yapılıyor.

Bu kapsamda, söz konusu işletmelere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan  fazla olmamak üzere cirosunun azalan tutarının yüzde 3’ü oranında ciro kaybı  desteği ödemesi gerçekleştiriliyor.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6621164/bakan-acikladi-ciro-kaybi-destegi-odemeleri-basladi