Altın alacaklar bu habere dikkat! Fiyat farkı çok büyük

Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Sedat Özdinç vatandaşı düşük ayarlı altın konusunda uyarırken altın yatırımı yapmak için doğru zaman olduğunu ileri sürdü

Korornavirüs salgını süreciyle birlikte gelen kısıtlamaların son alınan kararla gevşetilmesiyle beraber bekletilen düğünlerin peş peşe gerçekleşeceği düşünülüyor. Kontrollü normalleşme süreci ile birlikte uzun süre ertelenen düğünlerin başlaması beklenirken Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Sedat Özdinç’ten vatandaş altın uyarısı geldi.

Düğün törenlerinin vazgeçilmesi olan takı merasiminde çiftlere takılan altın konusunda vatandaşa önemli uyarılar yapan Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Sedat Özdinç bu kritik zamanda yapılan altın alışverişinde çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sedat Özdinç savaştan kaçan bazı Suriyelilerin ülkemize gelerek kuyumculuk yaptıklarını ve düşük ayarlı altın sattıklarını açıkladı

SURİYE ALTININA DİKKAT

Suriye altını olarak bilinen ve 21 ayar olan altınların altın uzmanları kuyumcular tarafından bile kolay kolay ayırt edilemeyeceğini söyleyen Özdinç "Suriyeli esnafımız Gaziantep'teki atölyelerden yapılmış olan bilezikleri satıyorlar. Bu tür bileziklere 21 ayar deniliyor ve 21 ayar olarak alınıp yine 21 ayar olarak satılıyor. Bu altınları genelde Suriyeliler satın alıyor. Ancak, fark etmeden alacak olanların buna dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü piyasada bulunan bu altınlar düşük ayarlı olduğu için bizlerin sattığı altınlara göre daha ucuz. Altın alacak olanlar damga ve patent yazılarına dikkat etsinler. Bu damga ve patentte 21 ayar olduğu zaman 875, 22 ayar olduğu zaman 916 yazar. Özellikle başlaması beklenen düğün sezonunda çiftlerimizin mağdur olmaması için buna dikkat etmeleri gerekiyor. Yine çok fazla sahte altın mağdurları var ve vatandaşların bu duruma düşmemek için mutlaka bildikleri ve güvendikleri adreslerden alışveriş yapsınlar" diye konuştu.

ALTIN ALMANIN TAM ZAMANI

Vatandaşı düşük ayarlı altın konusunda bu sözlerle uyarak Özdinç son zamanlarda düşen altın yatırımı konusunda da dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Özdinç altın yatırımı yapmanın tam zamanı olduğunu ileri sürerken "Altın her zaman güzel bir yatırım aracıdır. Altını vatandaşlarımız alsınlar. Evlenen çiftler özellikle altınlarını alsınlar ve ileriye dönük yatırım amaçlı düşünsünler.Yavaş yavaş normalleşme ile birlikte düğün sezonları da başlayacak. Bu sezonda altının gramı da düşmüşken tam yatırım yapma zamanı.

Kuyumcu esnafı pandemi sürecinde iş yapmadı.Düğünler olmadı. Bu süreçte daha çok teknolojik hediyeleşmeler gerçekleştirildi. Her zaman şunu diyorum. Bugün on bin lira verilip alınan bir telefon bir yıl sonra yarı fiyatına dahi satılamaz. On bin liralık altın almış olsanız bir yıl sonra çok daha fazlasına satabilirsiniz. Altın uzun vadede her zaman kazandırır." dedi.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6613255/altin-alacaklar-bu-habere-dikkat-fiyat-farki-cok-buyuk