Uydu görüntüleri ortaya koydu! BAE askeri üssünü Mısır'a taşıdı!

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Eritre'de boşalttığı Assab Askeri Üssü'nü Yemen ve Mısır'a taşıdığı iddia edildi.

Askeri gözlem, istihbarat ve savunma alanında faaliyet gösteren "Intel Lab Şirketi", BAE'nin Babu'l Mendeb Boğazı'nda Yemen'e ait Mayyun Adası'nda askeri bir hava üssü inşa ettiğini gösteren uydu görüntülerini paylaştı.

Uydu görüntüleri üzerinden verilen bilgilere göre BAE, adaya ağır yüklü askeri kargo gibi uçakların rahat bir şekilde iniş yapabilmesi için 50 metre genişlik ve 1800 metre uzunluğunda bir pist inşasına başladı.

GEMİLERLE MISIR VE YEMEN'E TAŞINDI

Pist inşasının yanı sıra askerlerin konuşlanması ve güvenliklerinin sağlanması için 2 karargahın ve jeneratör odalarının da inşa edildiği uydu görüntülerinde gösterildi.

Intel Lab şirketinin araştırmasının yanı sıra Katar merkezli Al Jazeera da dün yayınladığı haberinde, BAE'nin Eritre'nin Assab liman kentinde inşa ettiği 3,5 kilometrelik uçak pistine sahip askeri üssünden sökülen malzemelerin, gemilerle Mısır ve Yemen'e taşındığını belirtti.

UYDU GÖRÜNTÜLERİNE YANSIDI

Haberde, Yemen'deki Mayyun Adası'nın yanı sıra BAE'nin bazı malzemeleri Libya sınırına yakın Mısır'daki "Sidi Brani Askeri Üssü"ne naklettiği kaydedildi.

Associated Press (AP) haber ajansı, 18 Şubat'ta elde ettiği uydu görüntülerinde, BAE'nin Eritre'den 30 yıllığına kiraladığı askeri üssü boşalttığını ve malzemeleri söküp gemilere yüklediğini bildirmişti.

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan Arap koalisyonunun önemli bir müttefiki olan BAE, 2015'ten itibaren İran destekli Husilere karşı Yemen'deki iç savaşa müdahil olmuştu.

PARALI ASKERLERE LOJİSTİK DESTEK

Eylül 2015'te Eritre'deki Assab Askeri Üssü üzerinden Yemen'e Sudanlı paralı askerler gönderen BAE, bu ülkedeki askerlerine her türlü lojistik desteği buradan sağlıyordu.

BAE, her ne kadar 2019'da Yemen'deki askerlerini çekeceğini duyursa da ülkenin güneyindeki bazı ayrılıkçı gruplara destek vermeyi sürdürüyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6610510/uydu-goruntuleri-ortaya-koydu-bae-askeri-ussunu-misira-tasidi