IŞİD'e silahları kim veriyor? diyen Papa Hristiyan devletleri görmedi!

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Irak seyahati dönüşünde uçakta, gezisini takip eden gazetecilere açıklamalarda bulundu. Papa Francis, Musul'da yıkıntıların arasındayken 'IŞİD'e bu silahları kim satıyor? Dürüstçe 'Biz satıyoruz' demelerini isterdim. Ama söylemiyorlar" ifadelerini kullanan Papa Francis dolaylı ya da dolaysız yoldan sözde İslam devleti terör örgütüne silah sağlayan Hristiyan devletleri görmezden geldi.

PAPA SİLAHLARI KİM SATIYOR? BU ÇOK ÇİRKİN!

5-8 Mart'ta Irak'a giderek bu ülkeyi ziyaret eden ilk papa olan Papa Francesco, dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Musul'un yıkıntılar içindeki halini havadan gördüğünde ve kilise enkazında dua ederken neler hissettiğini sorması üzerine Papa şunları söyledi:

"Yıkılan kilisenin önünde durdum, söyleyecek söz bulamadım. İnanılmazdı, inanılmazdı… Sadece bu kilise değil diğerleri de, yıkılan bir cami de vardı… İnsanlığımızın acımasızlığı inanılmaz…

"Kilisedeyken aklıma gelen bir soru şuydu: Bu yok edicilere bu silahları kim satıyor? Evlerinde yapmıyorlar ya… Silahları kim satıyor? Kim bunların sorumlusu?

"Bu silahları satanların en azından samimiyetle 'Biz satıyoruz' demelerini isterdim. Ama söylemiyorlar. Bu çirkin."

İŞTE SİLAHLARI SATANLAR! HEPSİ HRİSTİYAN

İç savaşla mücadele eden Suriye'de 2013 yılında ortaya çıkan IŞİD Orta doğu'da ve dünyada birçok terör olayına imza attı. Sözde İslamiyeti temsil eden ancak İslam'la uzaktan yakından ilgisi olmayan terör örgütünün ortaya çıkışıyla ilgili 2016 ABD seçimlerinde  Donald Trump, rakibi olan Obama'nın IŞİD'i bizzat kurduğu iddia etmişti. 

IŞİD'in silahları nereden bulduğu veya kimin silah sağladığı konusunda tartışmalar hala devam ederken, Uluslararası Af Örgütü'nün (Amnesty International) 2015 yılında yayımladığı rapor gerçekleri gözler önüne sermişti. Rapora göre IŞİD'in kullandığı hücum silahlarını Almanya, ABD, Belçika, Rusya ve Çin yapımı silahlar oluşturdu. Bu ülkelerin hepsi de Hristiyan olması dikkat çekmişti. 

Rapora göre IŞİD, bu silahları özellikle Irak'ta ele geçirdiği Musul, Tikrit, Ramadi, Felluca gibi kentlerdeki silah depolarından temin etti. Raporda, bu şehirlerdeki silahların 20 Mart 2003'te Irak'ı işgal eden ABD'nin silahları olduğu ve 2011'de çekilmesiyle birlikte Irak hükümetinin depoların güvenliğini sağlamakta güçsüz kaldığı kaydedilmişti.

PKK/YPG terör örgütüyle de sık sık çatışmalar yaşayan IŞİD, ABD'nin PKK/YPG'ye sağladığı silahları da bu çatışmalarda elde ettiği biliniyor. ABD, PKK/YPG'ye bugüne kadar on binlerce TIR silah gönderdi.

IŞİD'E SİLAH SAĞLAYANLARIN ARASINDA PAPA'NIN KENDİ ÜLKESİ DE VAR!

IŞİD'e silah sağlayanların arasında mafyasıyla ünlü olan ve aynı zamanda Papa Francis'in de devlet başkanlığını yaptığı Vatikan'ın bulunduğu İtalya'da bulunuyor. İtalyan mafyası Suriye ve Irak'ta yağmalanan tarihi eserler karşılığında IŞİD'e silah sağlayan ülkeler arasında yer alıyor. İtalyan mafyaları Ndrangetha ile Camorra tarihi eserler karşılığında IŞİD'e Kalaşnikof ve RPG roketatarları verdi. İtalyan mafyaları tarihi eserleri Türkiye üzerinden kaçırırken, silahları ise Moldova ve Ukrayna'dan temin etti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6610423/iside-silahlari-kim-veriyor-diyen-papa-hristiyan-devletleri-gormedi