Karaduman: Çin’den değil Allah’tan korkun

Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı ve Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ÖNCELİKLE ANLAYIŞINIZI DEĞİŞTİRMENİZ GEREKİYOR

Ülkede adaletin tesisinin olmazsa olmaz şart olduğunu her fırsatta ifade ettiklerinin altını çizen Karaduman, “Biz, Saadet Partisi olarak; yargının bağımsız olduğu, kimsenin hakkının gasp edilmediği, çoğunluk olmanın veya iktidar sahibi olmanın hak sebebi olarak görülmediği, 99’a karşı 1’in hakkının gözetildiği adil bir Türkiye istiyoruz. İnsan Hakları Eylem Planı ile açıklanan hususların önemli olduğunu düşünüyor ve bunları destekliyoruz. Ancak ifade edilen haklar hâlihazırda yasal güvence altındadır. Nitekim yasalarca belirlenmiş haklar keyfi uygulamalarla gasp ediliyor. Türkiye’de temel hakların teslim edilmesi konusunda yeni bir içerikten ziyade mevcut yasalara uygun uygulamaya ihtiyaç vardır. Hukuku rafa kaldırıyorsanız, mahkemelere talimat veriyorsanız, emellerinize uygun karar vermeyen yargı mensuplarını cezalandırıyorsanız öncelikle bu anlayışınızı değiştirme noktasında bir irade ortaya koymalısınız” diye konuştu.

ADALETİ TESİS EDECEK BİR ANLAYIŞA İHTİYAÇ VAR

Süslü cümlelerin tahribatı görünmez kılmadığını aktaran Karaduman, “Eylemlerinizle çelişki içerisinde olan söylemleriniz artık umut olmuyor. Bu çelişki adaletle birlikte güveni de ortadan kaldırıyor. ‘Hangi yasayı düzeltir, hangi yasayı çıkarırsak ve hangi eylem planını ortaya koyarsak adil olacağız?’ sorusuna cevap bulamıyorsanız buradan çıkarılması gereken asıl husus adaleti tesis edecek bir anlayışa olan ihtiyaçtır. Zihniyetinizi değiştirmediğiniz sürece eylem planı olarak açıkladığınız şeyler, söylem planı olmaktan öteye geçmeyecektir” şeklinde konuştu.

ÇİN ZULMÜ SİSTEMATİK OLARAK DEVAM EDİYOR

Karaduman, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Sizi insan hakları konusunda hassas bir zamanınızda yakalamışken bir daha hatırlatmak istiyorum; Doğu Türkistan diye bir yer var bildiniz değil mi? Uygur Türkleri, Çin, toplama kampları… Bir şeyler anımsatıyor mu size? Çin, Doğu Türkistan’da soykırım yapıyor. Çin Devleti, akla hayale gelmeyecek zulümleri uyguladığı toplama kamplarını dünyaya “eğitim merkezi” olarak tanıtıyor ve bu kamplarda 3 milyon Uygur Türkü’nü esir tutuyor. Katliamlar, yargısız infazlar, keyfî gözaltı, keyfî tutuklama, işkence ve idam cezaları ile doğum kontrolü politikası nedeniyle gerçekleşen ölümler ve nükleer denemelerden kaynaklı yaşam hakkına yönelik ihlaller sistematik olarak devam ediyor.”

NE KADAR SESSİZ KALACAKSINIZ?

Doğu Türkistan’da bir soykırımın yaşandığını ifade eden Karaduman, “Bizim inancımızda mazlumu korumak vardır, zulme sessiz kalmak bizim inancımızda yoktur, biz inanıyoruz ki zulme rıza zulümdür. Ünlü düşünür Gandhi der ki ‘altın prangalar demir olanlardan çok daha kötüdür’. Ayağınıza vurulan hangi pranga sizi bu denli hareketsiz, duyarsız ve kifayetsiz bıraktı? Bu zulüm karşısında ne zamana kadar sessiz kalmayı tercih edeceksiniz? Hiçbir pazarlık Doğu Türkistan’da yaşanan soykırıma sessiz kalmanın bir gerekçesi olamaz. Bugün sussanız da Türkiye, size rağmen mazlumun umudu, zalimin korkusu olacaktır. Bizler bu zulme sessiz kalmayacağız, her platformda Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin sesine ses olmaya gayret edeceğiz. Bu zulüm karşısında takınılan tavır, bugünkü sessizlik elbette tarihe düşülen nottur. Ama biz tekrar uyarıyoruz; sessiz kalmayın, Çin’den değil, Allah’tan korkun” ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6553024/karaduman-cinden-degil-allahtan-korkun