Ahmet Davutoğlu’ndan fezleke yanıtı: Biz buna karşı çıkarız

Gelecek Partisi Genel Başkanı  Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu ziyaret etti.

Ziyaretin ardından yapılan ortak basın açıklamasında konuşan iki lider, yeni anayasa çalışmaları, insan hakları eylem planı ve fezlekelere dair gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2016 yılında dokunulmazlıkların kaldırılmasını sağlayan anayasa değişikliği sırasında AKP’de siyaset yapan Ahmet Davutoğlu, bugünkü fezlekelere ilişkin şunları söyledi: 

“O gün bütün muhalefet partileri,  HDP ve  CHP de dahil, dokunulmazlıkların kaldırılması görüşünü ifade ediyorlardı. Bazı çevreler ise sadece bir partiye dönük olarak dokunulmazlıkların kaldırılması talebinde bulunuyorlardı. Ben muhalefetin de görüşlerini göz önüne alarak ve onların da mutabık kaldıkları çerçeve olarak tek bir partiye ve tek bir parti milletvekillerine karşı dokunulmazlıkların kaldırılmasını doğru görmediğimi ifade ettim ve ben dahil kimin dosyası varsa, kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıkların kaldırılması gerektiğini söyledik ve kaldırdık. İşin arka planı budur. O zaman muhalefet partileri de bunu talep ediyorlardı. Şu anda da aynı kanaatteyim. Kürsü dokunulmazlığı hariç milletvekillerinin, düşünce, görüş ifade etme dokunulmazlıkları hariç diğer vatandaşlardan bir farkının olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bugünkü fezlekeler ise ilkesel bir çerçeveden bakılarak gelmiş fezlekeler değil. Hukuki boyutundan daha çok siyaseti dizayn etme çabası. Bu bir siyaset mühendisliğidir. Fezlekelerin temel niyeti siyaseti dizayn etme çabası olduğu için tutumumuz açıktır. Biz buna karşı çıkarız.”

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6552367/ahmet-davutoglundan-fezleke-yaniti-biz-buna-karsi-cikariz