Rusya'dan ABD'ye yaptırım yanıtı! Ateşle oynamayın!

ABD ve Avrupa Birliği dün akşam saatlerinde Rusya'ya, tutuklu muhalif lider Alexei Navalny nedeniyle yaptırım kararını onayladı. Yaptırım kararının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye yanıt gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'li mevkidaşlarına "Ateşle oynamayın" dedi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova,  ABD’nin Rus muhalif Aleksey Navalny’ın zehirlenmesi ve tutuklanmasıyla ilgili Rusya’ya yönelik yaptırım kararlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Zaharova, yaptığı yazılı açıklamada, ABD yönetiminin yaptırım kararları ile "Avrupa Birliği (AB) ile düet yaparak Moskova’yı cezalandırmak için düşmanca Rus karşıtı saldırı" başlattığını belirtti. Zaharova, Beyaz Saray’ın dış düşman imajı geliştirmeye çalıştığını, kendi iç sorunlarıyla ilgilenmediğini savundu.

"RUSYA'NIN İÇ İŞLERİNE KARIŞMAK İÇİN BAHANE"

Yaptırımların uygulanma nedeni olarak Aleksey Navalny’ın sözde askeri kimyasalla zehirlendiği iddiasını "saçma" olarak nitelendiren Zaharova, "Bütün bunlar iç işlerimize açık müdahalenin devam etmesi için bahanedir. Buna katlanma niyetinde değiliz. Mütekabiliyet ilkesine göre tepki vereceğiz." ifadelerini kullandı.

"ATEŞLE OYNAMAYIN"

Yaptırımlar veya başka baskılarla Rusya'ya bir şey empoze etme üzerine kurulu hesapların geçmişte başarısız olduğunu ve olmaya devam ettiğini belirten Zaharova, "Amerikan yaptırımları ne olursa olsun her türlü saldırganlığa karşı koyarak ulusal çıkarlarımızı tutarlı ve kararlı şekilde savunmaya devam edeceğiz. (ABD’li) meslektaşlarımızı ateşle oynamamaya çağırıyoruz." değerlendirmesine yer verdi.

ABD, Rus muhalif Aleksey Navalny’ın zehirlenmesi ve tutuklanmasıyla ilgili Rusya'dan 7 yetkili ve 14 kuruluşa yaptırım uygulama kararı almıştı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6546856/rusyadan-abdye-yaptirim-yaniti-atesle-oynamayin