Oyun Youtuber'ı Olmak İçin Neler Gerekir?

Video oyun tutkunları, kendilerinin de bir oyun kanalı açabileceğini düşünüyor ancak birçoğu nereden başlayacağını bilemiyor. Ünlü youtuberlar, yayın yapılacak oyun seçildikten sonra, özel bir bakış açısı üreterek içerik planlanması gerektiğini vurguluyor. İzleyicilere verebileceğiniz değerli, eşsiz bir bilgi bulduysanız, üslubunuzun, oyun alışkanlığınızın merak uyandırabileceğini düşünüyorsanız siz de hazırlıklara başlayabilirsiniz. İzleyicilerinize fark yaratabilecek bir içerik hazırlayabileceğinize inanıyorsanız teknik ayrıntıları tamamlayarak kendi kanalınızı açabilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Ekipmanlar

●     Youtube’da yayınlayacağınız videonun teknik olarak ortalama kalite düzeyini karşılaması bekleniyor. Işığın, sesin, görüntü kalitesinin yeterli olması, kameranın sabit durması temel gereksinimleri oluşturuyor. Başlarda cep telefonu ile çekim yapabilirsiniz, ancak iyi bir oyun videosu çekmek için webcam almalısınız.

●     Ayaklı tripodlar, webcami sabit tutacak özel destekler gerekli olabiliyor.

●     Görüntülü videolarda sesinizin net duyulması için kulaklık mikrofonlar veya yaka mikrofonları bulundurmayı tercih edebilirsiniz. Oyun youtuberları kulaklıklı, gürültü önleyici mikrofonlardan destek alıyor.

●     Işı,  videolar için büyük önem arz ediyor. Oyun videoları çekenler genellikle masa lambası ve lambaderlerle yetinse de iyi bir ring light, görüntüleri çok daha albenili kılıyor.

Oyun Videosu Çekeceklerin Ek İhtiyaçları

Oyun  çeken youtuberların yüksek işletim sistemine sahip bir oyun bilgisayarı bulundurması gerekiyor. Kaliteli ses sistemi, iyi bir ekran kartı, çekim yapılan odayı oyun atmosferine uyumlu gösterecek led ışıklar, oyuncu koltuğu, oyun klavyesi ve faresi muhakkak gerekli görülüyor. Bilgisayarın RAM kapasitesinin de 8 veya 16 GB olması şart koşuluyor. Araba oyunları için gerçekçi bir direksiyon, xbox360 veya playstation 5 gibi oyun konsolları her gamerın elinin altında oluyor. Ayrıca oyun kayıtları için, HD oyun kayıt cihazı bulundurmalısınız. Game capture ekipmanlarının HD kalite sunmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Videoların Düzenlenmesi

Videoların daha profesyonel görünmesi için biraz yatırım şart görülüyor. Adobe After Effect gibi düzenleme programları, videoları kolaylıkla düzenlemeye yardımcı oluyor. Ayrıca Google üzerinden birçok ücretli ve ücretsiz video edit programlarına ulaşılabiliyor. Birçok gamer, profesyonelleşme sürecinde farklı programlardan destek alıyor. Montaj için Premiere ve Sony Vegas gibi progrmlara başvurulabiliyor. Audacity gibi etkili bir ses kayıt programı, face cam yapmak istiyorsanız iyi bir kamera kayıt programı da bulundurmalısınız. Nvidia Shadowplay, Fraps, AMD relive gibi oyun kayıt programlarını oyunu kaydetmek için kullanabilirsiniz.

PS5 oyunları Youtube’da bu sıralar oldukça izleyici topluyor. Özellikle Demon Souls gibi zorlu oyunların videolarını paylaşan gamerlar yakından takip ediliyor. Spider Man Miles Morales, Resident Evil 8, Ratchet Clank Rift Apart, Returnal, Kena Bridge of Spirits, Hitman 3, Little Devil Inside, Deathloop, Project Athia gibi yeni PS5 oyunları, Youtube’un izleyicilerce rağbet gören diğer oyun içerikleri olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Oyunların demoları, trailerları, fragmanları merak uyandırırken gelecek günlerde hazırlanacak oyun videolarının da çok tıklanacağının müjdesini veriyor. Henüz çıkmayan oyunlar için heyecanlı bekleyiş sürerken,  oyunların eski versiyonları için deneyim videoları tık rekorlarına imza atıyor.

Siz de oyun videoları çekmek istiyorsanız, ekipmanlarınızı tamamlayıp video içeriklerinizin konularına karar vererek çalışmalara başlayabilirsiniz. En yeni oyunları, oyun trendlerini, diğer gamerların nasıl yayınlar hazırladıklarını inceleyerek kendinize bir yol haritası oluşturabilirsiniz. Eğlenceli ve bir o kadar emek isteyen bir iş olan oyun youtuberlığı için bolca zaman ayırmak gerekiyor. Kendinizi adım adım geliştireceğinizi ve gittikçe video hazırlamanın daha kolay geleceğini aklınızda tutarak motivasyon kazanabilirsiniz.                                                                                                                                                                    

- Milli Gazete, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6545077/oyun-youtuberi-olmak-icin-neler-gerekir