Trump'tan da beter çıktı! Biden'dan basın özgürlüğüne darbe!

Eski Başkan Donald Trump ile sürekli bir gerilim halinde bulunan ABD basın mensupları, Joe Biden'dan da ilk darbesini yedi. Beyaz Saray muhabirleri Başkan Biden'in haberini yapmak için kişi başı 170 dolar ödemek zorunda kaldı. 

BEYAZ SARAY MUHABİRLERİ TEST İÇİN 170 DOLAR ÖDEYECEK

ABD Başkanı Joe Biden'ın basın ofisi, Beyaz Saray'a giren herkesin Kovid-19 test ücretini ödemek zorunda kalacağını duyurdu. Alınan karar ile bugünden itibaren Beyaz Saray muhabirleri Kovid testi için kişi başı 170 dolar (yaklaşık 1237 TL) ödemek zorunda.

BEDAVA TESTLER BEYAZ SARAYIN BÜTÇESİNİ ÇÖKERTTİ

Beyaz Saray'da bugüne dek test ücretlerini hükümet karşılıyordu. Ancak Beyaz Saray'a giren her gün onlarca gazeteci için yapılan bedava testler 'dünyanın süper gücü' ABD'nin ekonomisine ağır bir yük getirdi. Bu yükü medya kuruluşlarına fatura etmeye karar veren Beyaz Saraya yönetimi, gazetecilere  'girmek için test yaptırmak, test yaptırmak için para ödemek zorundasın' kartını çıkardı. 

Başkanlık basın yetkilileriyle sorun çıktığında gazetecileri temsil eden Beyaz Saray Muhabirleri Derneği, plana tepki gösterdi.

170 dolarlık test ücretinin küçük medya kuruluşları tarafından karşılanamayacağına dikkat çeken dernek üyesi "Beyaz Saray'la ilgili yayın yapabilmek için gelir testi" tepkisini gösterirken, hiçbir federal kurumun gazetecilerden test ücreti almadığını hatırlattı. 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6540861/trumptan-da-beter-cikti-bidendan-basin-ozgurlugune-darbe