Myanmar'da polis darbe karşıtlarına ateş açtı! Ölü sayısı 6'ya çıktı

Myanmar'da Tatmataw adı da verilen ordunun 1 Şubat'ta yönetime el koymasının ardından ülkede halk protesto gösterilerine başladı. Ülke çapında devam eden gösterilerde bugün Yangon kentinde Myanmar polisi göstericilere ateş açtı.

POLİS ATEŞ AÇTI!

Bu sabah erken saatlerde Yangon kentinde göstericileri dağıtmak isteyen polisin havaya mı yoksa göstericilerin üstüne mi ateş açtığı henüz bilinmiyor. Görgü tanıklarının aktardığına göre  yaralanan veya ölen olmadı.

Bölge sakinleri "Gerçekten korktuk" dedi.

CAN KAYBI 6'YA ÇIKTI

Darbeci General Min Aung Hlaing, polislerin protesto gösterielrinde asgari güç kullandığını söylese de bugüne kadar üç protestocu ve bir polis hayatını kaybetmişti.

The Irrawady'ye yer alan habere göre gösterilerde can kaybı 6'ya çıktı. Haber sitesine konuşan bir gösterici, Mandalay şehrinde 20 Şubat'taki protestolarda güvenlik güçlerinin kalabalığa gerçek mermiyle ateş etmesi sonucu yaralanan 2 kişinin, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini söyledi.

Başkent Nepido'da 9 Şubat'taki gösterilerde başından ağır yaralanarak hastaneye kaldırılan 20 yaşındaki protestocu, tedavi gördüğü hastanede 19 Şubat'ta hayatını kaybetmiş ve protestolardaki ilk can kaybı olarak kayıtlara geçmişti.

Mandalay'da 20 Şubat'taki protestolara müdahale etmek üzere görevlendirilen bazı askerlerin gerçek mermi kullanması sonucu 2 protestocu daha ölmüştü.

Güvenlik güçlerinin şiddeti sonucu ağır yaralanan bir sağlık çalışanının da 21 Şubat'ta hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6533185/myanmarda-polis-darbe-karsitlarina-ates-acti-olu-sayisi-6ya-cikti