Kaşıkçı cinayetinin sırları çözülüyor! Cinayet emrini Prens Selman mı verdi?

Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın infaz emrini veren kişi bugün açıklanacak raporla belli olacak.  ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ile diğer istihbarat kurumlarının katkı ve Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI) tarafından hazırlanan rapor öncesinde Amerikan basınında çıkan haberlerde Suudi Veliaht Prens'in ismi işaret edildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki'nin Cemal Kaşıkçı cinayetini ile ilgili CIA tarafından hazırlanan raporun kısa süre içinde açıklanacağını duyurmuştu. Raporun ABD Başkanı Joe Biden'in Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile yapacağı telefon görüşmesi sonrasında açıklanacağı belirtilmişti. Beklenen telefon görüşmesi dün akşam saatlerinde gerçekleşti.

ÖLÜM EMRİ SELMAN'DAN

ABD Başkanı Joe biden ile Kral Selman'ın telefonda görüşmesinin ardından ABD basınında Kaşıkçı cinayetine ilişkin haberler yayınlanmaya başladı. Daha önce CIA raporunun sızdığı ve rapora göre cinayet emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın verdiği yönündeki haberler bir kez daha desteklendi. 

Washington Post köşe yazarı Cemal Kaşıkçı'nın cinayetine ilişkin Blommberg'de bugün ayrıntılı bir haber yayımlandı. Söz konusu istihbarat raporunu bilen ancak rapor henüz yayımlanmadığı için adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, raporun bulgularının Veliaht Prens bin Selman'ı işaret ettiğini bir kez daha teyit etti.

MBS'nin Kaşıkçı cinayetindeki rolünün detaylarının raporda ortaya çıkacağı belirtilen haberde, 2018 yılından bu yana kamuoyuna açıklanmayan raporun ABD-Suudi Arabistan ilişkilerine önemli ölçüde etki edebileceği kaydedildi.

Haberde ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'ın Veliaht Prens bin Selman'ın cinayette parmağının olup olmadığına dair iddiaları reddettiği belirtildi. Trump, "Belki yaptı, belki de yapmadı" sözlerine yer veren gazete, Trump'ın Suudilere silah satmanın daha ekonomik bulduğunu kaydetti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6532694/kasikci-cinayetinin-sirlari-cozuluyor-cinayet-emrini-prens-selman-mi-verdi