Ermenistan'da füze tartışması! Sarkisyan ve Paşinyan birbirine girdi!

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ordusunun hezimetine uğrayan Ermenistan'da yenilginin sebepleri üzerine tartışmalar giderek büyüyor. Rus yapımı 'İskender' füzelerinin kullanıma ne kadar uygun olup olmadığı tartışmaları yaşanırken, eski Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Başbakan Paşinyan birbirine girdi.

Geçen yıl Ermeni işgalcilerin bitmek bilmeyen tacizlerine uzun bir hazırlıktan sonra karşılık veren Azerbaycan ordusu, Türkiye'nin de lojistik desteği sayesinde, Karabağ'ın büyük bir bölümünü işgalden kurtarırken, ordusuna da ciddi kayıplar verdirdiği Ermenistan'a kritik bir ders verdi.

"İSKENDER FÜZELERİ NEDEN ÇALIŞMADI" TARTIŞMASI

Ermenistan'ın kayıpları sonrası Rusya, Türkiye ve Azerbaycan'ın masada olduğu anlaşma sonrası ülkede başlayan siyasi karmaşa devam ederken, Rusya'dan alınan İskender füzelerinin işlevsizliği de tartışma konusu oldu.

Elindeki çalışır füzeleri sivillerin yaşadığı kentlere atmakta hiçbir ahlaki sorun görmeyen Ermenistan'ın Başbakanı Nikol Paşinyan, 1in.am haber portalına verdiği röportajda, Rusya'nın ürettiği "İskender" füze sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

PAŞİNYAN: "FÜZELER KULLANIMA UYGUN DEĞİLDİ"

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, Dağlık Karabağ savaşında İskender kısa menzilli balistik füze sistemlerinin kullanılması gerektiği yönündeki açıklamasını değerlendiren Paşinyan, söz konu füzelerin kullanım için uygun olmadığını belirtti.

"FÜZELERİN SADECE YÜZDE 10'U PATLIYOR"

Rus yapımı İskender füzelerinin sadece yüzde 10'unun patladığına işaret eden Paşinyan, "Sarkisyan birçok sorunun cevabını bilmeli ve cevabını bildiği sorular sormamalı. Sarkisyan'ın 'neden İskender patlamıyor veya füzenin yüzde 10'u sadece patlıyor' sorusunu sorması lazım." ifadelerini kullandı.

RUSYA'DAN 2016'DA ALINMIŞTI

Ermenistan, "İskender" kısa menzilli balistik füze sistemlerini 2016'da Sarkisyan'ın cumhurbaşkanlığı döneminde Rusya'dan satın almıştı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6528625/ermenistanda-fuze-tartismasi-sarkisyan-ve-pasinyan-birbirine-girdi