Yunanistan "TCG Çeşme"'ye tacizi yalanladı! Suçu Ankara'ya attı!

Yunanistan'a ait 4 adet F-16 savaş uçağı dün Kuzey Ege'nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik araştırmalar yapan "TCG Çeşme" gemisini taciz etmişti.  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tacize anında karşılık verildiğini belirtirken, Yunan medyası suçu Ankara'ya attı.

YUNAN BASINI: ANKARA GERGİNLİĞİ TIRMANDIRIYOR

Yunanistan'da iktidara yakınlığı ile bilinen Kathimerini gazetesi, Yunanistan ve Türkiye arasında yaşanan gerilimi, "Ankara yine gerginliği artırıyor" başlığı ile okurlarına duyurdu.

Doğu Akdeniz'deki gerilimin ardından 5 yıl sonra Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan istikşafi görüşmeleri Ankara'nın baltaladığını belirten gazete, Yunanistan hükümetinin Türk araştırma gemisini taciz ettiğini reddettiğini kaydetti.

Yunanistan'ın şiddetle tacizi yalanladığını vurgulayan gazete, "TCG Çeşme" araştırma gemisine yapılan tacizi, 'Yunanistan'ı saldırgan Türkiye'yi ise mağdur olarak gösterme çabası' olarak nitelendirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı ve Savunma Bakanlığı tarafından kasti olarak organize edildiği yönünde iftiralar atan gazete, Yunan Hava Kuvvetlerinin bölgede yaptığı tatbikatı Türkiye'den daha önce bildirdiğini öne sürdü.

Gazeteye konuşan Yunan askeri kaynakları, toplam 29 savaş jetinin katıldığı tatbikatta, Çeşme yakınlarında herhangi bir jetin uçmadığını "TCG Çeşme" araştırma gemisine en yakın Yunan uçağının 10 deniz mili uzakta olduğunu ve 19 bin fit yükseklikte uçtuğunu iddia etti. Gazete askeri kaynakların  "Türk medyasında yayınlanan iddiaların gerçekle hiçbir bağlantısı yok" dediğini aktardı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6526051/yunanistan-tcg-cesmeye-tacizi-yalanladi-sucu-ankaraya-atti