“Kısa çalışma uzatılsın”

Kısa Çalışma Ödeneği süresinin 31 Mart 2021’de son bulacağı ile ilgili Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayınlanırken, sendikalar ise kararın çalışanlar için büyük mağduriyetler oluşturacağını belirterek ödeneğin ve işten atma yasağının salgın boyunca devam ettirilmesini istiyor. Kovid-19 salgınının devam ettiği süre boyunca ekonomik etkilerinin devam edeceğini belirten sendikalar, bu süre içerisinde iktidarın çalışanları ekonominin olumsuz etkilerinden koruması için gelir güvencesini ve iş güvencesini koruyan bir anlayış ile hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

Sendikalar Kısa Çalışma Ödeneği ve işten atma yasağının uzatılmaması halinde çalışma hayatında toplu işten atmalara da neden olabileceği uyarısında bulundu. Salgın boyunca kapalı olan işyerlerinde yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle işverenin, işçi çıkarma yoluna gidebileceğini kaydeden sendikalar, bu durumun önüne geçebilmek için Kısa Çalışma Ödeneği ve işten atma yasaklarının uzatılmasını talep etti.

ÖDENEKTEN 4 MİLYONA YAKIN İŞÇİ YARARLANDI

Kovid-19 salgınının ülkemizde görüldüğü Mart 2020’de başlayan Kısa Çalışma Ödeneği desteği kapsamında bugüne kadar 3 milyon 756 bin 584 kişiye 27 milyar 666 milyon 259 bin lira ödeme yapıldı. Nakdi Ücret Desteği kapsamında ise 2 milyon 471 bin kişiye, 8 milyar 265 milyon 914 bin lira ödendi. Her iki destek kapsamında, 6 milyon 227 bin kişiye, 35 milyar 931 milyon liralık ödeme yapıldı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6523620/kisa-calisma-uzatilsin