Kurdaş'tan AKP'ye Erbakan Hoca göndermesi: 11 yıl kalsaydı ne olurdu?

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5'te Bilali Yıldırım'ın 'Buyrun Başlıyoruz' programında Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca'nın vefatının 10'uncu seneyi devriyesinde önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kurdaş, Erbakan Hoca'nın Türkiye'de ve dünyada önemli başarılara imza attığını ifade etti.

Erbakan Hoca'nın maddi ve manevi kalkınma anlayışı üzerinden ekonomideki başarılarını anlatan Kurdaş, Erbakan Hoca'nın iktidarda 11 ay değil de 11 yıl kalması halinde dünyanın farklı bir yer olacağını söyledi.

KARARLILIĞIN VE DİRAYETİN ADI: ERBAKAN

Erbakan Hoca'nın 54. hükümette başbakan olarak faiz konusundaki hassasiyetini ve dirayetini yaşanan bir olayla anlatan Kurdaş, şu şekilde konuştu:

"Hocamızın başbakanlığında denk bütçenin sağlanabilmesi ve faizden kurtarılabilimesi için bir tamim yayımladı. Yayımlanan tamimde hiçbir şekilde iç ve dış borçlanmaya gidilmeyecekti. O dönemde hazineden sorumlu Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, Doğru Yol Partili bakan tahvil ihalesine çıktı. İç borçlanma ihalesi açtı. Erbakan Hoca'ya rağmen açılan borçlanma ihalesi sonrasında Erbakan Hoca, Başbakan Yardımcısı ve Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Tansu Çilleri arıyor. Erbakan Hoca hükümet ortağı Tansu Çiller'e 'Sizin ekonomiden sorumlu bakanınız iç borçlanma ihalesi açıyor, Kendisini uyarın lütfen, iç borçlanma ilamını geri çeksin. Yoksa biz kendi bakanı ile ilgili gensoru verip kendi bakanını gensoru ile düşüren ilk hükümet olarak cumhuriyet tarihine geçeriz' demişti. Ve sonra Erbakan Hoca'nın kararlılığıyla iç borçlanma ilamından vazgeçilmişti."

"11 YIL KALSAYDI DÜNYANIN NASIL BİR YER OLDUĞUNU HAYAL EDEMEZDİNİZ"

Erbakan Hoca'nın başbakanlık yaptığı 54. hükümetinin devam etmiş olması halinde yeni bir dünyanın kurulacağını ifade eden Kurdaş, şu ifadeleri kullandı:

"Şöyle bir hayal etsek: Acaba Erbakan Hoca, 54. Hükümet 11 ay değil de 11 yıl, 2007 yılına kadar devam ediyor olsaydı acaba Yaşanabilir Bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye, Yeni Bir Dünya için neler konuşuyor olurduk. Heralde Yaşanabilir Bir Türkiye kavramından farklı bir şey konuşuyor olurduk. Belki de Yeni Bir Dünyanın başka denklemlerini konuşuyor olurduk. Ama maalesef hem içerideki bazı mihraklar hem de dışarıdakiler engel oldu. Eğer Erbakan Hocamızın iktidarı devam etmiş olsaydı çok kısa sürece Yeni Bir Dünyanın kurulmuş olduğunu görürdük. Yani Haim Naum doktirininden kurtulmuş oldurduk. O yüzden Erbakan Hoca'nın Yaşanabilir Bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye, Yeni Bir Dünya hayalini gerçekleştirmek zorundayız"

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6521544/kurdastan-akpye-erbakan-hoca-gondermesi-11-yil-kalsaydi-ne-olurdu