Çocuklarınıza gerçek kahramanları anlatın

Selime Sümeyye Abatay
Selime Sümeyye Abatay

Yıllarca hayal kurmak boş iş olarak görüldü. Gerçekçi ve imkânları dâhilinde planlar yapmalıydı insanlar. Hayallerinin peşinden gidip, zamanı ve imkânları boşa harcamak istemedi kimse. Belki de çoğumuz başarısız olmuş hayalperest insanların hikâyeleriyle korkutulduk. Bu nedenle içten içe hayal kursakta dillendirmeye cesareti olmadığı çoğumuzun. Geçmiş zamanlı kursam da cümlelerimi çok bir şey değişmedi. İnsanlar hâlâ hayal kurabilmenin ne denli büyük bir nimet olduğunu tam anlamıyla idrak edebilmiş değil. Yıllarca bilgiyi kuru kuru ezberlemekten, test çözmekten sıkılmış, bu işin böyle gitmeyeceğinin farkında olan büyük bir kitle yeteneklerin ve yeteneklerin geliştirilebilmesi için de hayallerin ne kadar önemli olduğunun farkına vardı. Hâlbuki tek başına ne bilgi ne yetenek ne de uçsuz bucaksız hayaller işe yaramıyor.

Erken çocukluk dönemlerimizden itibaren kendimize rol model ararız. Kız çocukları anneleri gibi, erkek çocukları babaları gibi olmaya çalışır. Büyüdükçe rol model alacağımız insanların sayısı da çoğalır. Öğretmenlerimizi, çevremizde parmakla gösterilen insanları, hatta okuduğumuz kitaplardaki ya da izlediğimiz çizgi filmlerdeki kahramanları örnek alırız. İster hayallere inanın ister inanmayın ister çocuk olun ister yetişkin bir hikâye dinlediğimizde kendimizi hikâyenin kahramanıyla özdeştiririz. Bir an olsun kitaptaki o kahramanın yerinde olduğumuzu hayal ederiz.

Bu nedenle bir çizgi film veya bir kitap göründüğünden çok daha fazlasıdır. Kahramanlar erdemleri öğrenmek için şüphesiz çok etkili bir araçtır. Yalan söylediğinde burnu uzayan Pinokyo’yu ya da yalancı çobanın akıbetini hiçbirimiz unutmayız. Kültür endüstrisi için de büyük bir fırsattır kahramanlar. Mesela Ninja kaplumbağalarla hepimize pizzayı sevdirmeleri, süper kahramanlar sayesinde nasıl bir pazar oluşturdukları gerçeğini gösteren güzel bir örnek.

Peki, hiç tüm insanlık adına çalışan süper bir kahraman hatırlıyor musunuz? Okuduğum kitaplarda, izlediğim çizgi filmlerde böyle bir kahramana denk geldiğimi hatırlamıyorum. Ama böyle bir kahramanı tanıyorum. Henüz ne çizgi filmi çekildi ne de hikâyesi hakkıyla yazıldı. Çok büyük hayaller kuran, hayal kurmakla yetinmeyen, yapamazsın diyenlere kulak asmayan, yoluna taş koyanlara dahi iyilikle nazar eden, herkes bitti buraya kadarmış dediğinde, “Atımızı alan yolumuzu da almadı ya” diyerek tekrar ve tekrar başlanabileceğini bize gösteren süper bir kahraman tanıyorum.

Evet, hayal kurmak önemlidir. Daha da önemlisi insanın hayallerini gerçekleştirebileceğine inanmasıdır. Hele ki çocuk dünyasında hayallerin ve yeteneklerin bu denli çok konuşulduğu şu günlerde hayalperest olmak ile hayal kurmak ve hayalleri için çalışmak arasındaki ince çizgiyi ayırt etmemiz gerekiyor. Mesela Avrupa Birliği’ne gireceğimize inanmak, gökten yağmur yerine şeker, ırmaklardan su yerine çikolata akmasını hayal etmek gibidir. Bir gün ne gökyüzünden şeker yağacak ne de Avrupa bizi kabul edecek. Avrupa birliğine girmek için harcanan çaba da vazgeçilen değerler de verilen tavizler de beyhude bir çabadır. Ne yaparsak yapalım bizi asla kabul etmeyecekler, yıllardır kabul etmedikleri gibi… Çünkü batıl hiçbir zaman hakkı kabul etmez. Hakkın taraftarları görevlerini bırakıp, batılın taraftarlarına benzeseler dahi...

Gerçek bir kahraman; bırakın İslam birliğini hayal etmeyi, motor dahi üretemeyeceğimize inandığımız bir zamanda motor üretmekle kalmayıp, D-8’leri kurabilendir. Şimdi İslam birliğini tekrar hayata geçiremeyeceğimizi düşünen bir güruh var. Bizim ise tekrar tekrar başlamayı ve hayallerine sımsıkı sarılmayı öğreten bir kahramanımız. Çocuklarımıza uçan, ışınlanan pelerinli kahramanlar yerine anlatmamız gereken gerçek bir kahraman! O hayattayken kendi hikâyesini kendisi yazdı. Bize düşen onun hikâyesini en güzel şekilde çocuklarımıza anlatmak. Bu sorumluluk ve bilinçle 303. sayısında “Kahramanım Erbakan” dedi Milli Çocuk dergisi. Eğer çocuklarınız hayal kurabilmeyi ve hayallerinin peşinden gitmeyi öğrensinler istiyorsanız, daha da önemlisi her zaman hakkın savunucusu olsun istiyorsanız çocuklarınızı gerçek kahramanlarla tanıştırmalısınız. Gerçek kahramanların hikâyeleri için adresimiz belli; Milli Çocuk.

- Milli Gazete, Selime Sümeyye Abatay tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/6520372/selime-sumeyye-abatay/cocuklariniza-gercek-kahramanlari-anlatin