Suriye'de CIA'ın parmak izi! Kimyasal Silah uzmanı 14 yıl CIA'e çalışmış

Irak ve Suriye'nin kan gölüne dönmesinde büyük payı olan ABD'nin Suriye iç savaşında gizli oyunu deşifre edildi. ABD'de piyasaya çıkan Red Line (Kırmızı Çizgi) isimli bir kitap, Amerikan İstihbarat Birimi CIA'nin 14 yıl boyunca Suriye'nin üst düzey kimyasal silah yetkilisine düzenli maaş verdiğini ve bunun karşılığında da gizli bilgilerin sızdırıldığını ortaya çıkardı.

Washington Post yazarı Joby Warrick’in kaleme aldığı Red Line isimli kitapta, CIA’nin Suriye’nin üst düzey kimyasal uzmanı olan Ayman isimli bir kişiye 14 yıl boyunca para ödediği ortaya çıktı.

Kitapta, Ayman isimli yetkilinin hem Suriye hem de ABD ile çalıştığı ve CIA’den aldığı para karşılığında Suriye’nin gizli kimyasal silah verilerini ABD ile paylaştığı belirtildi.

LAKABI KİMYAGERMİŞ

CIA tarafından “kimyager” lakabıyla bilinen Ayman’ın 1988’den 2001’e kadar iki tarafla da çalışmayı sürdürdüğü belirtildi.

Dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın 2012’de Suriye lideri Beşar Esad’ı uyararak kimyasal silah kullanımının “kırmızı çizgi” olduğunu söylemesinden esinlenilen kitapta Ayman’ın 2001’de ifşa olduğu ve sırları paylaştığının bilindiği belirtildi. 2001’de yakalanan ve Suriye’ye “ihanet eden” Ayman’ın aynı yıl idam edildiği belirtildi.

2012’de Obama, Esad’ı kimyasal silah kullanmama konusunda uyarmış vee böyle bir bilgi gelmesi durumunda askeri güç kullanabileceğini söylemişti. 2013 yılın Ağustos ayında ise Esad güçlerinin Şam’ın Guta bölgesinde sarin gazı kullanıldığına ve yüzlerce sivilin öldürüldüğüne dair kanıtların ortaya çıkması tansiyonu yükseltmişti.

Kitapta, CIA’nin Ayman’ın sızdırdığı veriler sayesinde bu kimyasal silahların nerede sakladığının bilindiği de vurgulandı.

Önce ABD basınında ve daha sonra da dünya basınında yer alan haberlerin ardından CIA konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6517174/suriyede-ciain-parmak-izi-kimyasal-silah-uzmani-14-yil-ciae-calismis