Erdoğan'ın '2 milyon tablet dağıttık' sözlerini Bakan Selçuk yalanladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada 2 milyondan fazla tablet dağıttıklarını söylemişti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise MEB’in 15 Ocak itibariyle dağıttığı tablet sayısının 359 bin 120 adet olduğunu açıklamıştı.

ERDOĞAN 'MEB, 2 MİLYONU AŞKIN TABLET DAĞITTI' DEMİŞTİ

İstanbul'da 40 bin tablet kampanyası ile ilgili önceki gün AK Parti Rize il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz günlerde baktım birisi öğrenci sayısının 3,5 milyonu geçtiği İstanbul’da 40 bin tablet dağıtmakla övünüyor. MEB’in dağıttığı 2 milyonu aşkın tableti bir kenara bırakıyorum, sadece Şahinbey ilçe belediyesinin dağıttığı 50 bin tableti kimse görmek istemiyor.” demişti. 

BAKAN ZİYA SELÇUK: 359 BİN TABLET DAĞITTIK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Bakanlığınız tarafından bugüne kadar dağıtılan tablet sayısı kaçtır?” sorusuna 9 Şubat’ta “Öğrencilerimizin uzaktan eğitime erişimleri için, ailenin gelir durumu, okula devam eden kardeş sayısı gibi kriterlere göre dağıtımına başlanan 500 bin tablet bilgisayardan 15.01.2021 tarihi itibariyle 359 bin 120 cihazın dağıtımı yapıldı” cevabını verdiği ortaya çıktı.

Selçuk, koronavirüs salgını döneminde bilişim ürünlerine olan taleplerin yüksek artış göstermesi nedeniyle tedarik güçlüğü, uluslararası havayolu taşımacılığına getirilen kısıtlamalar ve yasaklamalar gibi birçok olumsuzluklar yaşandığını belirtti. Bakan Selçuk, buna rağmen başlatılan 500 bin tablet bilgisayar seti satın alma süreçlerinin son derece hızlı bir şekilde çözüldüğünü ifade ederek, tüm güçlüklere rağmen sürecin plana uygun olarak sürdürüldüğünü kaydetti. 

SIM KART DAĞITIMI DA YAPILDI

500 bin tablet bilgisayar ve erişim desteklerinin Bakanlık bütçesinden temin edildiğini anlatan Selçuk, dağıtımı yapılan tablet bilgisayar birlikte 25 GB kotalı 4.5 G GSM SİM kart dağıtımı yapıldığını da sözlerine ekledi.

Önergeyi veren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise OECD’nin yayınlanan ‘Covid- 19 Salgınında Eğitim’ çalışmasında Türkiye’nin 77 ülkenin yer aldığı ‘eğitim ve ödev için bilgisayarı olan öğrenciler’ sıralamasında 64. olduğunun açıklandığını hatırlattı. 

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI BAKAN'IN AÇIKLAMASIYLA ÖRTÜŞMÜYOR

Türkiye’de yüzbinlerce öğrencinin tablet bilgisayar ya da internet olmadığı için uzaktan eğitime de ulaşamadığının bilinen bir gerçek olduğuna işaret eden Gürer, “Cumhurbaşkanı Rize’de ‘MEB’in dağıttığı 2 milyonu aşkın tableti bir kenara bırakıyorum’ ifadesinde yer alan tablet sayısını MEB tarafından dağıtılan sayıyla örtüşmediği Bakan’ın açıklamasında görülüyor. Bakanlık tarafından dağıtılan tablet bilgisayar sayısı, bilgisayarı olmadığı için eğitime erişemeyen öğrenci sayısının çok altında kalmıştır. Bu konuda gerekli önlemler alınıp, ülkemizin en ücra köşesindeki öğrencilerin de uzaktan eğitime erişmelerinin sağlanması gerekir.” dedi. 

CHP’li Gürer, Bakan Selçuk’a yönettiği yazılı soru önergesinde şu soruların cevaplandırılmasını istemişti:

“Bakanlığınız tarafından bugüne kadar dağıtılan tablet sayısı kaçtır? Bakanlığınız tarafından 21 Aralık tarihine kadar 200 bin tablet dağıtılacağı ilan edilmiştir. Bu tabletlerin dağıtımı tamamlanmış mıdır? Tabletlerin dağıtımının en çok olduğu il hangisidir? Uzaktan eğitimin başladığı zaman diliminden itibaren ihtiyacı olan öğrencilere verilen tablet sayısı kaçtır? Bakan Selçuk 500 bin tablet dağıtılacağını açıklamıştı. Bu tabletlerin 200 bin adetinin 21 Aralığa kadar, geri kalan 300 bin adetinin Ocak ayında dağıtılmasının nedeni nedir? Pandemi sürecinde, televizyon kanallarında yapılan eğitime destek kampanyaları sonucu toplanan para, burs, tablet ve bilgisayar bağışlarının ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması bakanlığınız kontrolünde mi gerçekleşmiştir? İnternet hizmet paketi verilen öğrencilerin paket gigabayt kotası kaçtır?”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6502925/erdoganin-2-milyon-tablet-dagittik-sozlerini-bakan-selcuk-yalanladi