Çin Büyükelçiliği’nden hadsiz Doğu Türkistan açıklaması!

Geçtiğimiz günlerde Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan, Doğu Türkisatanlı Uygur Türklerinin eylemini sonrası Çin Büyükelçiliği’nden skandal bir açıklama geldi. Eylemlere katılarak Doğu Türkistanlılara destek olan Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman’ın da hedef gösterildiği açıklamaya Karaduman sert tepki cevap geldi.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği’ne ait sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Basın Sözcüsü’nün Açıklaması’ başlığıyla Çince ve Türkçe iki metin yer aldı. Ailelerinden haber alamadıkları için haklarını arayan Uygurları Türk Halkını kandırmak için planlı ve örgütlü olmakla suçlayan açıklama metninde, onlara destek olan siyasetçiler de hedef gösterildi.

Bu paylaşımın ardından Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman’dan da açıklama geldi.

Saadet Partili Vekil, ‘’Doğu Türkistanlıların feryadı arşı titretiyor. Samimiyetten yoksun açıklamalarla, ailelerine ulaşamayan insanların haykırışlarını ve yaptığınız zulümlerin üzerini örtemezsiniz.’’ diyerek konuya tepki gösteren Karaduman, “Türkiye Cumhuriyeti, Çin’le iyi ilişkiler kuracak diye hiçbir zaman mazlumları, zulmünüze teslim etmeyecek, pazarlık konusu yapmayacaktır. Bu çerçevede “suçluların iadesi anlaşması” da vicdanlı bütün milletvekillerinin duruşuyla asla kabul edilmeyecektir.’’ dedi.

 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6366171/cin-buyukelciliginden-hadsiz-dogu-turkistan-aciklamasi