İstanbul’da sahte dekont ile dolandırıcılık suçluları yakalandı

Sosyal medya platformu üzerinden bilgisayarını 11 bin TL’ye satışa koyan bir vatandaş, sosyal medya platformu üzerinden mesaj atan şüpheli ile bilgisayarı satmak için buluşma ayarladı. Daha sonra Bayrampaşa’da buluşarak düzenledikleri sahte EFT dekontu ile mağdura paranın ertesi gün hesaba geçeceğini söyleyen şüpheli, bilgisayarı alarak ayrıldı.

PARASI HESABA YATMAYINCA DOLANDIRILDIĞINI ANLADI

Parasının hesabına yatmadığını fark eden satıcı, durumu polise bildirdi. Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, internet üzerinden vatandaşları hazırladıkları sahte EFT belgeleriyle dolandırdıkları öne sürülen şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı.

DOLANDIRICI İLE TEKRARDA BULUŞMA AYARLADI

Asayiş ekipleri, dolandırılan şahısla beraber internet üzerinden yine bir ürün koyarak şüpheliyle buluşma sağladı. AVM önünde gerçekleşen buluşmada mağdurun şüpheliyi tanımasıyla polis hemen harekete geçti. Şüpheli kaçmaya çalıştığı esnada ekipler kıskıvrak yakaladı.

DOLANDIRICI "BEN KURYEYİM, ASIL SUÇLA BAŞKASI" DEDİ

Zanlı Barış Ö., kurye olduğunu söyleyerek, olayı organize edenin Mahmut A. olduğunu beyan etti. Barış Ö.’nün “Benim bu olayla ilgili bir bilgim yok, ben kuryeyim. Beni buraya gönderen kişi ile Çağlayan’da buluşacağım” demesi üzerine ekipler olayı organize eden şüpheli Mahmut A.’yı Çağlayan Taşocağı’nda yakaladı.

Gözaltına alınan şüphelilerden Barış Ö.’nün dolandırıcılık ve uyuşturucu gibi suçlardan kaydı olduğu, Mahmut A.’nın ise hırsızlık ve dolandırıcılık gibi suçlardan kaydı olduğu belirlendi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine sevk edildi.

- Milli Gazete, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/video/6334397/istanbulda-sahte-dekont-ile-dolandiricilik-suclulari-yakalandi