Rusya'da gözaltı dalgası! Navalny gösterilerinde 2 bin kişi göz altında

Rus muhalif lider Alexei Navalny'nin  Almanya'dan Moskova'ya dönüşü sonrasında gözaltına alınıp tutuklanmasının ardından Navalny destekçileri geçtiğimiz hafta sokaklara dökülmüştü. 23 Ocak'ta başlayan gösterilerde 4 binden fazla kişinin göz altına alındığı gösterilerde Aleksei Navalny'nin serbest bırakılmaması üzerine bugün yeniden meydanlara indi.

Başkent Moskova, St. Petersburg, Krasnoyarsk ve Soçi gibi birçok kentte başlayan gösterilerde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Navalny'e destek için izinsiz olarak gerçekleştirilen gösterilerde Rusya İçişleri Bakanlığı katılanların gözaltına alınacağını duyurmuştu.

Rusya'da kitlesel protestolar sırasında tutuklamaları hızlı bir şekilde izlemek için gönüllüler tarafından medya kuruluşu OVD-Info'ya göre yüzden fazla başlayan gösterilerde 2 bin 119 gösterici göz altına alındı.

RUS POLİSİ ELEKTRO ŞOK UYGULADI!

Navalny protestolarında Rus polisi sosyal mesafe ve maske uyarısında bulunuyor. Sosyal medyada Rus polisinin protestocuları göz altına aldığı videolar dikkat çekiyor. Rusakovskaya'da göz altına alınmaya direnen bir protestocuya Rus polisi elektro şok uyguluyor. Şoka giren gösterici kendisinden geçtiği görülüyor.

Bazı paylaşımlarda ise sivil giyimli Rus polislerinin protestocuları gözaltına almaya çalıştıkları belirtiliyor.

Sputnik'e konuşan Moskova Ombudsmanı Tatyana Potyageva'nın açıklamalarına göre izinsiz gösterilerde yaklaşık 120 kişinin gözaltına alındı. Potyageva, "Bu rakam sürekli değişiyor" dedi.

Güvenlik önlemleri artırılan Moskova'nın merkezinde daha önce kapatılan metro istasyonlarına ek olarak, göstericilerin yoğun şekilde toplandığı Krasnıye Vorota, Suharevskaya ve Krasnoselskaya metroları da trafiğe kapatıldı.

Moskova Kent Duması vekili Yevgeniy Stupin, Suharevskaya metro istasyonu yakınında gazetecilerle konuştuğu sırada gözaltına alındı.

 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6334180/rusyada-gozalti-dalgasi-navalny-gosterilerinde-2-bin-kisi-goz-altinda