ABD'de ırkçılık tavan yaptı! Mezarlığa bile kabul edilmedi!

Amerikan tarihinin en temel sorunu ırkçılık bir kez daha tavan yaptı. 2020 yılında Amerikalı siyahi George Floyd’un polis memuru Derek Chauvin tarafından gözaltına alınırken öldürülmesinin ardından ülkede protesto gösterilerine dönüşmüştü.

'Irkçılık' sorununa karşı ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden göreve gelir gelmez dikkat çeken adımlar atmış olsa da siyahilere ırkçılık, günlük hayatın yanı sıra cansız bedenlerine yönelik de yapılıyor.

ABD'nin Louisiana eyaletinde perşembe günü, siyahilere yönelik bir ayrımcılık olayı daha yaşandı.

Oaklin Spring kasabasında bir mezarlık yönetmeliğinde yer alan "Sadece beyazların cenazelerinin gömülmesine izin verilir" maddesini gerekçe gösteren kasaba, Polis Şefi Yardımcısı Darrell Semien'in cenazesinin mezarlığa gömülmesine izin vermedi.

'MEZARLIK SADECE BEYAZLARA AİT'

Semien'in acılı eşi Karla Semien, Facebook üzerinden yaşadığı üzüntü ve hayal kırıklığını paylaşınca olay basına yansıdı.

Karla Semien, "Bunun yaşandığına inanamıyorum. Oaklin Springs Mezarlığına eşime mezar yeri almaya gittim. Orada görüştüğüm kadın bana parsel satamayacağını çünkü mezarlığın sadece beyazlara ait olduğunu söyledi. Louisiana Oberlin'de 2021'de bunların yaşandığına inanamıyorum" dedi.

YÖNETMELİK DEĞİŞTİ

Amerikan basınında ve sosyal medyada mezarlığa tepki yağdı. Siyahi polis şefi yardımcısının cenazesi Oaklin Spring Mezarlığı'na kabul edilmeyince, yönetmelik değişti. 

Çıkan tartışma üzerine toplanan mezarlık yönetim kurulu, söz konusu maddeyi yönetmeliğinden çıkarmak durumunda kaldı ve Darrell Semien'in cenazesinin mezarlığa gömülmesine izin verildi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6333161/abdde-irkcilik-tavan-yapti-mezarliga-bile-kabul-edilmedi