Birleşik Krallık'ta İskoçya krizi! Boris Johnson'dan 'birlik' çağrısı

İskoçya, Kuzey İrlanda, İngiltere ve Galler’den oluşan Birleşik Krallık'ta Brexit krizi büyüyor. Avrupa Birliği ile son anda ticaret anlaşması imzalamasının ardından ülkede ticari kriz giderek büyüyor. Ülkede Kovid kaynaklı can kayıplarının 100 bini aşmasıyla birlikte tartışmaların odağında olan Başbakan Boris Johnson İskoçya ziyareti öncesinde birlik çağrısı yaptı. 

JOHNSON İSKOÇYA'YA GİDİYOR

İngiliz basınına yansıyan anketlerde İskoçya ve Kuzey İrlanda'da yaşayanların bağımsızlık ilan etmeyi istediği ortaya çıkmasının ardından İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı ve SNP lideri Nicola Sturgeon, bağımsızlık için referandum çağrısı yapmıştı. Birleşik Krallık'ın birliğini yeniden güçlendirmek için giden Boris Johnson, İskoçya ziyareti öncesinde gazetecilere demeç verdi. 

Johnson, Birleşik Krallık hükümetinin İskoç özerk hükümetine “kamu hizmetlerini desteklemek ve 930 binden fazla vatandaşın iş güvencesinin sağlanması için 8.6 milyar Sterlin (11.7 milyar $) aktarıldığını açıkladı.  

Johnson, “Oxford'daki laboratuarlarda geliştirilen aşı ve Birleşik Krallık silahlı kuvvetlerinin İskoçya'da kurulmasına yardım ettiği 80 yeni aşı uygulama merkezinde aşılama çalışmalarını sürdürüyoruz. Virüsten mümkün olan en güçlü iyileşmeyi sağlayabilmemiz için İskoçya halkına hizmet veriyoruz”dedi.

JOHNSON'DAN BİRLİK ÇAĞRISI

Koronavirüs salgını boyunca Birleşik Krallık çevresinde karşılıklı işbirliği olduğunu söyleyen Johnson, “tam olarak İskoçya halkının beklediği şeyle aynı şeyi yaptığında” ısrarcı oldu.

Başbakan, "Birleşik Krallık halkının bu salgın sırasında bir arada olduğu" gerçeğinin altını çizdi ve "gerçek bir Birleşik Krallık olarak birlikte çalışmanın Kovid iyileşmesini sağlamanın en iyi yolu olduğunu" söyledi.

Johnson'IN ÇABASI NAFİLE

İskoç Ulusal Partisi (SNP) genel başkan yardımcısı Keith Brown, bağımsızlık için yapılan referandum çağrılarının Johnson'u alarma geçirdiğini ziyaretin de bu nedenle yapıldığını söyledi. Brown, "Açıkça, Boris Johnson kendinde değil. İskoçya'ya gelerek, Muhafazakârların bağımsızlık argümanını  kaybettiğini bilen panik içinde bir başbakan. Art arda yapılan yirmi anket, seçmenlerin çoğunluğunun İskoçya'nın geleceğinin İskoçya'nın elinde olması gerektiğine inandığını gösterdi. Boris Johnson ve Birleşik Krallık'ta değil!" dedi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6324451/birlesik-krallikta-iskocya-krizi-boris-johnsondan-birlik-cagrisi