Küresel iklim değişiyor! BM’den çarpıcı anket

Birleşmiş Milletler (BM) , küresel iklim değişikliğine yaptığı kapsamlı anket ile dikkat çekti. 50 ülkeden 1,2 milyon insan ile yapılan ankette, katılımcıların üçte ikisi ‘iklim değişikliğini’ acil bir sorun olarak gördü.

İngiltere merkezli The Guardian’ın, "Halkın sesi net, eylem istiyorlar" başlığı ile aktardığı habere göre BM şimdiye kadarki en büyük kamuoyu yoklamasını yaptı. BM tarafından yapılan ankette katılımcıların üçte ikisinin iklim değişikliğini "küresel acil bir durum" olarak düşündüğünü ortaya koyuldu.

"Halkın İklim Oyu" adı verilen anketi Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Oxford Üniversitesi ortak düzenledi. 50 ülkeden 1,2 milyon kişiyle yapılan ankete katılanların yarıya yakınını, 14-18 yaş grubu oluşturdu. Anket soruları, geçen yıl Ekim-Kasım ayları arasında 50 ülkede cep telefonlarındaki oyun programlarında sunuldu. Katılımcıların yüzde 64'ü, iklim değişikliğini, ülkelerin acilen çözmeleri gereken bir sorun olarak değerlendirdi.

Ormanların ve toprağın korunması, iklim değişikliğine karşı en fazla destek bulan çözüm olarak görülen anket, dünyanın her yerinden insanların iklim eylemini desteklediğini gösterdi. BM’ye göre bu anket, siyasetçilere gereken iklim değişikliği ile mücadelede gerekli adımları atmaları için açık bir yetki veriyor.

Fosil yakıtların en çok kullanılarak emisyona neden olan ABD, Avustralya ve Rusya gibi ülkelerden ankete katılan insanlar iklim değişikliği ile mücadeleyi destekledi. ABD yüzde 65 lehte, Avustralya yüzde 76 ve Rusya yüzde 51 iklim değişikliğini acil sorun olarak değerlendirdi.

Ormanların en çok yok edildiği ve ciddi bir emisyon nedeni olan Brezilya’da yüzde 60, Endonezya’da ise yüzde 57 oranıyla iklim değişikliği acil sorun olarak görüldü.

Oxford Üniversitesi'ndeki uzmanlar, yanıtları her ulusun nüfusunu yansıtacak şekilde olduğunu aktardı.

UNDP iklim değişikliği strateji danışmanı Cassie Flynn, "İnsanlar korkuyor, Avustralya ve California'daki orman yangınlarını, Karayipler'deki kasırgaları, Güneydoğu Asya'daki sel baskınlarını görüyorlar; bunların gerçek bir sorun olduğunun farkındalar. Bu konuda bir şeyler yapılması lazım" değerlendirmesinde bulundu.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6321973/kuresel-iklim-degisiyor-bmden-carpici-anket