Sputnik V'ye bir ülke daha acil onay verdi

Türkiye'de üretileceği açıklanan Rus aşısı Sputnik V'ye bir ülke daha acil kullanım izni verdi. Pakistan hükümeti tarafından verilen acil kullanım izni ile Sputnik V toplu olarak uygulanmaya başlanacak. Yerel bir ilaç şirketi aşının ithalatı ve dağıtımdan sorumlu olacak.

Pakistan’da yayınlanan Dawn gazetesinin bir hükümet yetkilisinin açıklamalarına dayandırdığı haberinde, hükümetin Rus Sputnik V koronavirüs aşısı için acil kullanım izni verdiği belirtildi. Hükümet yetkilisi, Pakistan’ın ilaç dairesi olan Drap ile yapılan görüşmelerde Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun (RDIF) desteği ile geliştirilen Sputnik V aşısının acil durumlarda kullanılmasına izin verildiğini kaydetti.

Hükümetin bu kararı ile Oxford-Astrazeneca ve Coronovac aşılarının ardından Pakistan’da kullanımına izin verilen üçüncü koronavirüs aşısı Sputnik V oldu.

Pakistan’da Sputnik V aşısının ithalatından ve dağıtımından ise yerel ilaç şirketi AGP sorumlu olacak.

Rusya’da geçen yılın ağustos ayında onaylanan Sputnik V, bir viral vektör aşısı. Aşı doğrudan koronavirüs içermiyor; insan adenovirüsü ile koronavirüs genetik kodundan bir parça içeriyor.

Rusya’nın geliştirdiği söz konusu aşının etkililiğinin ise yüzde 90’ın üstünde olduğu biliniyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6310924/sputnik-vye-bir-ulke-daha-acil-onay-verdi