İttifaklar ve ihtimaller

Muhammet Esiroğlu
Muhammet Esiroğlu

Mevcut seçim sisteminde başarı elli üzeri olarak belirlenmiş durumda. Bu yüzden seçimler öncesinde ittifaklar olması bu sistemin bir zarureti olarak durmaktadır. Son seçimlerde herkesin malumu olduğu üzere Millet ve Cumhur İttifakı’yla bu durum uygulama alanı bulmuştur. Bundan sonraki seçimler içinse son günlerde üçüncü bir ittifak üzerinden farklı senaryoların tartışıldığını görüyoruz. Bu yazımızın istikameti de muhtemel senaryoların nasıl sonuçlar doğurabileceği konusudur.

İlk göze çarpan senaryo Millet İttifakı’nın bölünmesi ve Cumhur İttifakı’ndan kopmalarla ortaya çıkan üçüncü bir ittifak senaryosudur. İyi Parti ve Saadet ile AK Parti’den kopan DEVA ve Gelecek Partisi’nden müteşekkil bir üçüncü ittifak senaryosu söz konusu. Diğer tarafta Cumhur İttifakı kurumsal bütünlüğünü korurken CHP ve HDP’nin parçalanan Millet İttifakı’na alternatif bir ittifak bloğu oluşturması muhtemeldir. Bu son ittifak kurumsal olarak sağlanamasa bile CHP adayının ikinci turda desteklenmesi noktasında olacağı kesindir.

Böyle bir durumda bu ittifakların nasıl bir sonuç doğuracağı belirgindir. Bu süreçte üç adaylı bir yarışa şahitlik etme ihtimalimiz yüksek. Bu durumda adayların profili ittifakın ideolojik çerçevesini aşmayacaktır. Uzlaşmaya dayalı adayın yerini her kesimin kendi adayı alacaktır. Yani CHP-HDP bloğu sol, İyi Parti, Saadet, Gelecek ve DEVA’nın adayı ise sağ kesimi temsil eden bir aday çıkaracaktır.

Seçimlerin ikinci tura kalması durumunda bu iki adaydan birisi elenecektir. Muhtemel kazanacak aday şu anki partilerin oy oranına göre CHP-HDP’nin adayıdır. Bu durumda diğer bloğun çoğunluğunun ikinci turda hangi adayı tercih edeceği gizli saklı bir gerçek değildir. Diğer bloğun adayının kazanması durumunda bile CHP-HDP seçmeninin ikinci turda sandığa gitmesi zordur. Görüldüğü gibi bu üçlü ittifak ihtimali her halükârda Cumhur İttifakı’nın faydasına olacağı kesindir.

Diğer bir ihtimal Saadet Partisi’nin Cumhur İttifakı içerisine dâhil edilme çabasında görülüyor. Mevcut siyasi atmosfer, partiler üzerinde yürüyen bir kutuplaşmayı derinleştiriyor. Bunun partiler düzeyinde kalabilmesi Saadet Partisi’nin Millet İttifakı içerisinde yer almasıyla mümkün olabilmiştir. Çünkü Saadet Partisi aynı tabanla farklı bir blok içerisinde yer alarak kutuplaşmayı toplumsal tabandan alıp partiler düzeyine çıkarmıştır. Saadet Partisi de Cumhur İttifakı’yla hareket ettiği andan itibaren toplumsal tabanların kutuplaşması kaçınılmaz olacaktır.

Son olarak mevcut ittifaklar üzerinde olacak gelişmelerin nasıl bir sonuca varacağı meselesidir. Millet İttifakı küskün partilerle desteklendiğinde ilk seçimde önemli bir oy potansiyeline sahip olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ortak adayın uzlaşmayla tespit edilebilmesidir. Tüm farklı toplumsal tabanların mutmain olacağı bir isim ve ilkeler üzerine yapılacak uzlaşı Millet İttifakı açısından olumlu olacağı kesindir. Yoksa kâğıt üzerinde oluşacak birlikteliklerin toplumsal tabana yansıması mümkün değildir.

Bu ihtimallerin hangi partiye yarayacağının bir önemi yok. Çünkü artık partiler değil ittifaklar yarışıyor. İlk iki ihtimalin Cumhur İttifakı açısından üçüncü ihtimalin ise Millet İttifakı açısından daha olumlu olduğunu görebiliyoruz.

Partiler şu sorunun cevabına göre tavır takınması gerekiyor:

Mevcudun devamı mı yoksa ilkeler üzerinde uzlaşılmış bir değişim mi?

- Milli Gazete, Muhammet Esiroğlu tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/6309792/muhammet-esiroglu/ittifaklar-ve-ihtimaller