Rus Hacker ABD'de siber suç işlediğini itiraf etti!

ABD'de Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Ullyot, Aralık ayı başında Hazine Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığına bağlı Ulusal Telekomünikasyon ve Enformasyon İdaresinin sistemlerine yabancı bir hükümetin sızdığını duyurmuştu. Söz konusu siber saldırının Rusya'ya bağlı Hackerlar tarafından gerçekleştirildiği iddiaları öne sürülürken, Rusya vatandaşı Kirill Firsov, ABD'de siber suç işlediğini itiraf etti. Firsov'un, 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması bekleniyor.

Çalıntı kredi kartı ve başka kişisel bilgileri satan deer.io isimli sitenin yöneticisi olduğunu kabul eden Firsov, 2013-2020 yıllarında faaliyet gösteren site yasadışı satışlardan 17 milyon dolar gelir elde etti.

Firsov, 10 yıla kadar hapis veya 250 bin dolara kadar para cezasını kabul etti. Mahkemenin itiraf anlaşmasını onaylamasının ardından karar açıklanabilecek.

Firsov, itiraf anlaşmasında kurbanlarının çoğunun Rus olduğunu, ancak sitenin ABD’lilere ait bilgileri satarak yaklaşık 1.2 milyon dolar gelir elde ettiğini söyledi. Bu durum FBI’ın Firsov’u ABD’de kovuşturmasına ve ülkeye girişinde yakalamasına olanak verdi.

Firsov, ABD’lilere ait sosyal güvenlik numaraları, doğum tarihleri ve adreslerini satıyordu. Bu bilgiler yasadışı yollardan kişilerin kredi kartlarına ulaşılması veya kişinin adına kredi kartı düzenlenmesine yarıyordu.

New York’a iniş yaptığı 7 Mart’ta yakalanan Firsov, gözaltından üç gün önce FBI, sitede bir ‘test alışverişi’ yapmış ve 20 bin dolarlık bitcoin ile 1100 oyun oynayan kişinin bilgilerini satın almıştı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6308547/rus-hacker-abdde-siber-suc-isledigini-itiraf-etti