İzmirliler dikkat! Meteorolojiden kuvvetli sağanak uyarısı! 23 Ocak

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerine dönmesiyle birlikte sıcaklıkların 3-4 derece yükseldiği İzmir'de haftanın son gününde yağışlar yeniden hakim oldu. İzmir'de bugün hava nasıl olacak? Pazar günü (yarın) yağış var mı? İşte ayrıntılar...

EGE BÖLGESİNDE HAVA

İzmir hava durumuna geçmeden önce Ege bölgesindeki hava şartlarına bakmak gerekiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden elde edilen verilere göre Ege bölgesinde bugün hava parçalı yer yer çok bulutlu, Kıyı Ege'nin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Rüzgarın kıyı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Ege bölgesinde hava durumu şu şekilde:

Afyonkarahisar 9°C
Parçalı ve az bulutlu

Denizli 12°C
Parçalı ve çok bulutlu

Kütahya 7°C
Parçalı ve çok bulutlu

İZMİR'DE HAVA 

Ege bölgesinin geneline hakim olan parçalı ve çok bulut hava İzmir genelinde de hakimiyetini sürdürüyor. Meteoroloji, İzmir genelinde bugün havanın parçalı ve çok bulutlu, batı kesimleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceğini belirtiyor.

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklemeyen Meteoroloji, kuzey kesimlerde yer yer 2 ila 4 derece mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceğini kaydediyor.

Güncel Meteorolojik uyarı yapmayan Meteoroloji, rüzgarın bölge genelinde güney yönlerden orta kuvvette, kuzey kesimlerde ve zamanla tüm batı kesimlerde kuvvetli (30-50 km/saat), Kuzey Ege kıyılarında zaman zaman fırtınamsı (40-60 km/sa) şiddette eseceğini tahmin ediyor.

İzmir genelinde saatlik hava durumu şu şekilde: 

09.00 - 12.00 saatleri arası: 11°C (Sağanak)

12.00 - 15.00 saatleri arası: 14°C (Sağanak)

15.00 - 18.00 saatleri arası: 13°C (Sağanak)

18.00 - 21.00 saatleri arası: 12°C (Sağanak)

21.00 - 24.00 saatleri arası: 12°C (Sağanak)

METEOROLOJİ UYARDI! PAZAR GÜNÜNE DİKKAT!

İzmir'de Cuma günü başlayan ve bugün de devam eden sağanak yağış Pazar günü (yarın) etkisini artırması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahminlerinden elde edilen bilgiye göre İzmir'de yarın gökgürültülü sağanak yağış hakim olacak. Hava sıcaklıklarında ciddi bir değişikliğin gözlemlenmediği şehirde, rüzgar güneyli yönlerden saate 20 km hızla esecek. 

İzmir için yarınki hava durumu şu şekilde:

24 Ocak Pazar Gökgürültülü Sağanak Yağışlı

Sıcaklık: 11-16 Nem: 77-91  Rüzgar: 20

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6308282/izmirliler-dikkat-meteorolojiden-kuvvetli-saganak-uyarisi-23-ocak