ABD'de Ulusal Muhafız Krizi! Yerde yatan askerler Kovid-19'a yakalandı

Trump destekçilerinin 6 Ocak'ta Kongre binasına baskın düzenlemesinin ardından hem ABD Kongre binasını hem de Biden'in yemin töreni öncesinde güvenliği sağlamak için görev yapan Ulusal Muhafızlar koronavirüse yakalandı.

ABD Başkanı Joe Biden'in 20 Ocak’ta gerçekleşen Yemin Töreni öncesinde güvenliği sağlamak için 25 bin Ulusal Muhafız görevlendirilmişti. Kongre binasının içinde yerlerde yatan askerlerin görüntüsü ABD basınında tartışmalara neden olmuştu. Görüntülerin ardından askerlere yatmaları için sedyeler gönderilse de muhafızların otopark benzeri bir yerde iç içe ve yine yerlerde yattığı görüldü.

Koronavirüs salgının merkezinde olan ABD'de muhafızların yerde yattıklarını gösteren görüntülerin ardından korkulan oldu. Wall Street Journal gazetesi askerlerin koronavirüse yakalandığını belirtti. Gazetenin haberine göre en az 200 asker Kovid-19'a yakalandı. Gazeteye konuşan ismini gizleyen bir yetkili, askerlerin ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) önerilerine uygun olarak durumlarının takip edildiğini söyledi. 

ABD'de askerler arasındaki vaka sayısının daha da artmasından endişe edilirken 15 bin muhafızın ilerleyen günlerde başkent Washington'dan ayrılması bekleniyor. 7 bin asker ise ay sonuna kadar göreve devam etmesi kalan askerlerin ise Mart ayının ortasına kadar Washington'da kalması bekleniyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6307762/abdde-ulusal-muhafiz-krizi-yerde-yatan-askerler-kovid-19a-yakalandi