AK Parti ile CHP’nin Kavgası Kime Yarıyor?

Sadrettin Karaduman
Sadrettin Karaduman

AK Parti ile CHP’nin kavgası AK Parti’nin kuruluş tarihine dayanır.

CHP ile kavga epey eskilere dayanır. Önceleri DP, sonra AP, ANAP da bu kavgayı kendi döneminde yapmaktaydı. Şimdi de AK Parti-CHP kavgasına şahitlik etmekteyiz.

Anlaşılan bu partilerin karşılıklı mücadeleleri epeyce eskilere dayanmakta. Demek ki bir partinin CHP ile kavgaya tutuşması için iktidarda olması veya namzet olması yeterlidir.

Peki, şu koca koca partiler neden kavga ederler? Çünkü her iki parti de kavgadan besleniyor. Yani seçmen şöyle düşünüyor:

Ben aslında bu partiden değilim ama şimdi kavga var. İyisi mi ben bu seçimlerde oyumu kendi asıl beni temsil eden partiye değil de şu partiye vereyim. Böylece çevre olarak görülen partiler beklemeye devam ederken seçmen nezdinde merkezde konumlanan partiler bu işten kazanç elde etmekteler.

Müşahhas/somut halde ifade edecek olursak, günümüzde bu işten kazançlı çıkan iki parti var: Biri CHP, diğeri de AK Parti’dir. Kavga, görüldüğü gibi her iki partinin de işine yaramaktadır.

Kavganın devam etmesinin asıl sebebi diğer partilerden oy devşirerek ayakta kalmaya devam etmektir. Her iki parti mensupları da, inanmayarak da olsa kendi düşüncesini bir kenara bırakıp oylar emaneten bu partilere gitmektedir.

Şüphesiz ki oy bakımından her iki parti de bu işten yararlanmaktadır.

- Milli Gazete, Sadrettin Karaduman tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/6147698/sadrettin-karaduman/ak-parti-ile-chpnin-kavgasi-kime-yariyor