Yurtdışından ikinci el arabada son durum

İkinci el araba fiyatlarındaki yeni yükselişler sonrası en son kasım ayında gündeme gelen ithal ikinci el araba düzenlemesinin yeniden gündeme gelmesi bekleniyor.

Koronavirüsün ve döviz kurlarındaki artış İkinci el araba fiyatları tavan yaptırdı. İki yıl önce alınan bir araba neredeyse değerini iki kat artırırken araç almaya çalışan vatandaşlarda kara kara fiyatların düşmesini bekliyor.

Araç fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesini talep eden ve araba almak isteyen vatandaşlar ÖTV indirimi ve yurt dışından 2. el araba alımına izin bekliyor. Bu iki düzenlemenin ikinci el araba fiyatlarında bir dengelenme sürecini de beraberinde getirebilir.

İTHAL İKİNİCİ EL ARABA FİYATLARI DÜŞÜRÜR

2020 yılının kasım ayında yurt dışından ithal ikinci el araba getirmeyle ilgili bir takım haberler ortaya atılmıştı. O aylarda gündeme gelen haber doğrultusunda yurt dışından ikinci el araç getirme izni ve bazı yeni tedbirlerin görüşüldüğü iddia edilirken İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel bu durumu sürpriz bir durum olarak değerlendirdi. Ertemel ayrıca söz konusu bu adımın hayata geçmesiyle ikinci el araba fiyatlarını düşeceğini de iddia etti.

Kasım ayında gündeme gelen ithal ikinci el araba düzenlemesi bir iddia olarak kaldı. Son fiyat artışlarından sonra araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar bu düzenlemenin bir an önce hayata geçmesini bekliyor

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6139419/yurtdisindan-ikinci-el-arabada-son-durum