ABD'den Rusya'ya ilginç yaptırım!

Alman yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri'nin Almanya'ya, doğal gazı doğrudan Rusya'dan Almanya'ya taşıyacak bir denizaltı boru hattının yapımında yer alan Ruslara ait bir gemiye yaptırım uygulayacağını bildirdi.

YAPTIRIM KARARI BİDEN'E BİR KALA

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, "Kuzey Akım 2 projesinde Alman hükümetinin tutumu ekonomik bir çaba olduğu yönündedir. Bu değişmedi." dedi.

Boru hattı, Kremlin kontrolündeki gaz devi Gazprom'a ait bir şirket olan Nord Stream AG tarafından inşa ediliyor. Projenin yüzde 94'ü tamamlandı, ancak projedeki inşaat, birkaç Avrupalı şirketin ilk yaptırım tehdidinin ardından Aralık 2019'da durduruldu.

Uzun süredir tartışmalı olan boru hattı projesinin Alman muhalifleri bile, Trump yönetiminin, Kuzey Kore veya İran gibi yaptırıma tabi ülkelerle iş yapan şirketlere karşı yapacakları gibi, tamamen Avrupa projesine karşı aynı cezalandırıcı önlemleri kullanacağına öfkeliydi.

Uzun süredir tartışmalı olan boru hattı projesinin Alman muhalifleri bile, Trump yönetiminin tamamen Avrupa projesine karşı aynı cezalandırıcı yaptırımları uygulayacağına dair öfkeliler.

Geçen Ağustos ayında, Kuzey Almanya'nın Sassnitz kasabasında, boru hattının yapımında görev alan gemilere hizmet veren bir limanın çalışanları, PayPal ve Amazon hesaplarını kullanmalarının kesileceğinden endişelenerek devam etmesi durumunda liman sahiplerine "yasal ve ekonomik yaptırım altında ezileceği" uyarısı yapan bir mektup gönderdiler.

Yaptırımlar, Cumhurbaşkanı seçilen Joe Biden'ın Çarşamba günü göreve gelmesinden bir gün önce yürürlüğe girecek. Bazı uzmanlar ise yaptırım kararının yeni yönetim tarafından nasıl ele alınacağı konusunu gündeme getirdi.

AVRUPALI ŞİRKETLERE DE UYGULAYACAK MI?

Yaptırımların Kongrede iki taraflı desteği var. National'in Avrupa işleri eski direktörü Julia Friedlander, "Avrupalılar, Biden yönetiminin bunu takip edip edemeyeceğini sorgulayabilir ve Navalny tutuklaması, Almanların projeyi kendi rızaları ile durdurmaları için baskıyı yeniden artırdı" dedi.

Bu ayın başlarında, ABD Dışişleri Bakanlığı, boru hattının inşasına hala dahil olan Avrupalı şirketleri, aylardır tehdit ettiği yaptırımların yakında yürürlüğe girebileceği konusunda uyardı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6138645/abdden-rusyaya-ilginc-yaptirim