ABD'den Ortadoğu semalarında devriye! İran savaşı kapıda mı?

ABD- İran geriliminin had safhada olduğu bu günlerde ABD Hava Kuvvetlerine ait B-52 bombardıman uçakları Ortadoğu semalarında uçuyor. Son günlerde gerçekleştirdiği uçuşlar dikkat çeken B-52'ler hakkında açıklama yağan ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) 'Orta Doğu'da bir varlık devriyesini' ikinci kez başarıyla tamamladıklarını belirtti.

ABD Merkez Komutanlığı komutanı, Bombardıman Görev Gücü misyonlarının ABD ordusunun bölgesel güvenliğe devam eden bağlılığını göstermenin gözlemlenebilir yolları olduğunu söyledi.

CENTCOM, uçuşları "hazır bulunma devriyesi" olarak niteledi. Kasım Süleymani ve Muhsin Fahrizade suikastlarının ardından giderek gerginleşen ABD-İran arasında her an savaş çıkabileceği iddiaları gündemde sıcaklığını korurken, bombardıman uçaklarının Ortadoğu semalarında dolaşması iddiaları kuvvetlendirir nitelikte.

General Frank McKenzie, "Stratejik varlıkların kısa vadeli konuşlandırılması, bölgedeki savunma duruşumuzun önemli bir parçası. Eğitim fırsatı ve bölgesel ortaklarla sürekli entegrasyon, hazırlığı geliştirir ve operasyonel ortamda hem arkadaşlara hem de potansiyel düşmanlara açık ve tutarlı bir mesaj verir." dedi. ABD savaş uçakları geçtiğimiz gün de İsrail semalarında uçuş gerçekleştirmişti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6136107/abdden-ortadogu-semalarinda-devriye-iran-savasi-kapida-mi