Hava Durumu: Meteoroloji'den kar, don, buzlanma ve fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugünden itibaren yoğun yağacak kar yağışı ve tipinin hafta boyunca devam edeceği ve  günlük yaşamı etkileyeceği uyarılarında bulundu. Kurak geçen haftaların ardından ülke genelinde kış etkisini daha da gösterecek.

Hafta sonuna kadar  yoğun kar yağışlarının görüleceği ülkemizde başta İstanbul olmak üzere hava sıcaklıklarının daha da düşeceği kaydedildi.

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bilecik, Kütahya, Antalya, Ankara ve Kırıkkale çevrelerinin yağışlı geçeceği kaydedildi.

Yağışların, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz kıyıları ile Kocaeli çevrelerinde yer yer gök gürültülü kar sağanağı, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

Öte yandan Rize ve Artvin kıyıları ile Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli yağmur ve yer yer karla karışık yağmur, Bitlis, Şırnak ve Hakkâri çevrelerinde yoğun kar yağışı olacak.

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don etkisini artırarak sürecek.

HAVA SICAKLIĞI: 

Hava sıcaklığı ülke genelinde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece altında seyredecek. Rüzgar ise genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Yağışların; bu sabah saatlerinde Rize ve Artvin kıyıları ile Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Bitlis, Şırnak ve Hakkâri çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, su baskını vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Sabah ve gece saatlerinde Marmara ile kuzey, iç ve doğu kesimlerde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BÖLGELERİMİZDE HAVA NASIL OLACAK?

MARMARA BÖLGESİNDE HAVA

Marmara Bölgesinde hava  parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Yalova, Bilecik ve İstanbul il geneli ile akşam saatlerine kadar İstanbul Anadolu Yakası ve Kocaeli çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle kar, kıyı kesimlerde yer yer gök gürültülü kar sağanağı şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Trakya'da kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EDİRNE Parçalı ve çok bulutlu 2°C
İSTANBUL Çok bulutlu, sabah saatlerinde İstanbul il geneli ile akşam saatlerine kadar Anadolu Yakası aralıklı kar yağışlı 3°C
KIRKLARELİ Parçalı ve çok bulutlu 0°C
KOCAELİ Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı 4°C

EGE 'DE HAVA DURUMU

Ege Bölgesinde hava parçalı ve çok bulutlu, zamanla az bulutlu, sabah ilk saatlerde Kütahya çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR Çok bulutlu, zamanla parçalı ve az bulutlu -2°C
DENİZLİ Parçalı, zamanla az bulutlu 4°C
İZMİR Parçalı, zamanla az bulutlu 6°C
KÜTAHYA Çok bulutlu, sabah ilk saatlerde hafif kar yağışlı -3°C

AKDENİZ'DE HAVA DURUMU

Akdeniz Bölgesinde hava parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur ve sağanak, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Hatay, Adana ve Osmaniye çevrelerinde güneybatıdan kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

ADANA °C, 14°C
Çok bulutlu ve akşam saatlerinde sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 10°C
Çok bulutlu ve öğle saatlerinde hafif sağanak yağışlı

HATAY °C, 12°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı

ISPARTA °C, 2°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde az bulutlu

İÇ ANADOLU'DA HAVA DURUMU

İç Anadolu Bölgesinde hava parçalı ve çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Ankara ve Kırıkkale çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren bölgenin güney ve doğusunun hafif olmak üzere kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

ANKARA Çok bulutlu, sabah ilk saatlerde hafif kar yağışlı -3°C
ESKİŞEHİR Çok bulutlu, zamanla parçalı ve az bulutlu -5°C
KONYA Çok bulutlu, öğle saatlerinde hafif kar yağışlı -1°C
SİVAS Çok bulutlu, öğle ve akşam saatlerinde hafif kar yağışlı -9°C

BATI KARADENİZ'DE HAVA DURUMU

Batı Karadeniz Bölgesinde hava çok bulutlu, kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sinop çevrelerinde yağmur ve karla karışık yağmur, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu kıyılarında kar ve yer yer gök gürültülü kar sağanağı şeklinde görülmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde kıyılarda hafif olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BOLU °C, -6°C
Parçalı ve çok bulutlu

DÜZCE °C, -2°C
Çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde kar yağışlı

KASTAMONU °C, -5°C
Çok bulutlu ve sabah saatlerinde kıyıları kar yağışlı

ZONGULDAK °C, 1°C
Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ'DE HAVA DURUMU

Orta ve Karadeniz Bölgesinde hava çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde görülmesi, sabah saatlerinde Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AMASYA °C, 2°C
Çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde kar yağışlı

RİZE °C, 6°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

SAMSUN °C, 4°C
Çok bulutlu, gece saatlerine kadar aralıklı olmak üzere kıyıları yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

TRABZON °C, 8°C
Çok bulutlu, gece saatlerine kadar aralıklı olmak üzere kıyıları yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

DOĞU ANADOLU'DA HAVA DURUMU

Doğu Anadolu Bölgesinde hava  çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Bitlis ve Hakkâri çevrelerinde yoğun kar, Şırnak çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğu ve doğusunda kuvvetli, yer yer fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

ERZURUM Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı -2°C
HAKKÂRİ Çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı 2°C
KARS Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı -2°C
VAN Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı 4°C

GÜNEYDOĞU ANADOLU'DA HAVA DURUMU

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hava  Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, bu gece saatlerinden itibaren bölgenin kuzey kesimlerinde kar, güney kesimlerinde ise yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde görülmesi, bu sabah saatlerinde Batman ve Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DİYARBAKIR Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, gece saatlerinden itibaren kar yağışlı 8°C
GAZİANTEP Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu 8°C
SİİRT Çok bulutlu, sabah saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 7°C
ŞANLIURFA Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, gece saatlerinden itibaren yağmur ve karla karışık yağmurlu10°C

TÜRKİYE GENELİNDE ÖNÜMÜZDEKİ 5 GÜN HAVA

18 OCAK 2021 PAZARTESİ - HAVA DURUMU

19 OCAK 2021 SALI - HAVA DURUMU

20 OCAK 2021 ÇARŞAMBA - HAVA DURUMU

21 OCAK 2021 PERŞEMBE - HAVA DURUMU

30 OCAK 2021 CUMA - HAVA DURUMU

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6133874/hava-durumu-meteorolojiden-kar-don-buzlanma-ve-firtina-uyarisi