Türkiye o ülkenin kırmızı listesinden çıktı! Seyahat için tek şart!

Ukrayna, koronavirüsü ( Kovid-19) önlemleri kapsamında Türkiye'den gelen turistlere 14 günlük karantina zorunluğu getirmişti. Ukrayna Sağlık Bakanlığı Türkiye'nin kırmızı listeden çıkarıldığını duyurdu. 

Bakanlık, Kovid-19 salgınının yaygınlığına göre ülkelerin farklı kategorilere ayrıldığı listeyi güncelledi. Daha önce kırmızı kategoride bulunan Türkiye’nin yeşil kategoriye geçti. Bu kararla birlikte Türkiye’den ülkeye gelen ziyaretçiler için 14 günlük karantina (izolasyon) uygulaması da kaldırılmış oldu. Türkiye, Ukrayna’da 18 Aralık 2020’den bu yana kırmızı listede bulunuyordu. Ukrayna’da kırmızı kategorideki ülke sayısı son bir haftada 78’den 66’ya geriledi.

ÜLKEYE GİRİŞ İÇİN TEK ŞART

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise “Ukrayna makamlarınca Kovid-19'un yaygınlığına göre ülkeler kırmızı veya yeşil kategoriye alınmaktadır. Bugün itibarıyla ülkemizin yeşil listede yer aldığı görülmektedir. Buna göre, PCR test sonucu ibraz etme zorunluluğu kaldırılmıştır” ifadeleri kullanıldı. Büyükelçilik, Ukrayna’ya girmek isteyen yabancı uyrukluların, Kovid-19 tedavi masraflarını kapsayan, Ukrayna’da kalış süresince geçerli sigorta poliçesine sahip olmaları gerektiğinin altını çizdi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6128207/turkiye-o-ulkenin-kirmizi-listesinden-cikti-seyahat-icin-tek-sart