Teknik açıdan dolar kuru en fazla kaça düşer? Uzmanı açıkladı

ABD’den gelen faiz açıklamaları dolar kurunda sert dalgalanmalara neden oldu. Son yaşanan haber akışlarından sonra teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu’ndan yeni bir dolar kuru paylaşımı geldiş.

Dolar kurunda 7.20 TL hareketi sonrası yeni bir yükseliş hareketi gözlemlendi.. Dolar kuru 7.52 TL seviyesine kadar tırmanırken bu seviyelerden satış geldiği gözlemlendi. Dolar kuru psikolojik ve teknik açıdan kritik seviye olan 7.50 TL seviyesinde gecelik kapanış gerçekleştiremedi ve yeniden bir düşüş süreci içerisine girdi.

ABD’DEN GELEN HABERLER DOLARI ETKİLİYOR!

Dolar da yaşanan bu hareketlenmelerin kaynağı olarak ABD’den gelen faiz açıklamaları olduğu kabul edildi. Koronavirüs salgını nedeniyle düşük tutulan faizlerin beklenenden daha kısa zamanda yeniden yükseltileceği söylemleri dolar kurunda yükselişe neden olurken ABD Merkez Bankası Fed kanadından düşük faiz politikasına devam edileceği açıklamaları dolar kurunda düşüş hareketini güçlendirdi. Ayrıca dolar kurunda düşüşü tetikleyen bir diğer etken ise Biden'ın açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketindeki ısrarı oldu.

ABD’den gelen haber akışlarıyla iç piyasada da dolar kuru Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu dolar kurunda kısa zaman dilimi içerisinde yaşanan yükselişlerin teknik açıdan beklenen hareketler olduğunu Twitter üzerinden gerçekleştirdiği son paylaşımla izah etmeye çalıştı.

DOLAR 7.26 TL’DEN AŞAĞI DÜŞMEZ

Şatroğlu paylaşımında dolar kurunun düşüş trendi içerisinde olduğunu söylese de 7.26 TL seviyesinden daha da aşağıya gitmesini beklemediğini yazdı. Şatıroğlu buna gerekçe olarak toplam dolar borcu ve Merkez Bankası’nın rezervlerindeki eksikliği gösterdi.

Tunç Şatıroğlu dolar kuru beklentileriyle ilgili gerçekleştirdiği son paylaşımda takip ettiği grafiği ekranlara verirken “Dolar / TL düşüş kanalı içinde normal hareketlerine devam ediyor. Geçen hafta yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatlarındaki artıştan çok daha fazlasımı yabancı getirmiş. Yine de 7.26’dan daha aşağısını gitmesini beklemiyorum.Çünkü çok borçlu var be TCMB’de rezervlerini doldurmak zorunda” diye yazdı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6081208/teknik-acidan-dolar-kuru-en-fazla-kaca-duser-uzmani-acikladi