Ümit Özdağ, İYİ Parti'ye resti çekti: "İkinci kez ihraç edilemem”

Ümit Özdağ'dan, yeniden ihraç açıklaması! Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşe yazısında,  İYİ Parti'den tekrar ihraç edileceği söylenen Ümit Özdağ ile arasında geçen görüşmeyi ele aldı.

Tekrar ihraç edilemeyeceğini söyleyen Ümit Özdağ, "Hukuki olarak aynı konuda ikinci kez ihraç edilemem” açıklamasında bulundu.

İşte, Abdulkadir Selvi'nin dikkat çeken o açıklamaları;

İKİNCİ İHRAÇ OLMAZ İDDİASI

Ümit Özdağ’la bundan sonraki süreci konuştuk. Ben yeniden ihraç edileceği yönündeki izlenimimi paylaşmıştım. Ümit Özdağ, “Hukuki olarak aynı konuda ikinci kez ihraç edilemem” dedi. Hukukçulardan bu yönde görüşler almış.

“Mahkeme usul yönünden ihraç kararını iptal etti ancak dosyanın esasını da incelemek suretiyle böyle bir karara vardı” dedi. Yazımdaki “Yeniden ihraç edilecek” ifadesi üzerine Ümit Özdağ ile irtibat kuran hukukçular “İhracı gerektirecek yeni bir açıklama olursa ancak o zaman ikinci kez ihraç edebilirler” diye görüş bildirmişler.

BİR DE LATİNCE ANLATTI

Ümit Özdağ, aynı gerekçeyle ikinci kez ihraç edilmesinin mümkün olmadığını Roma hukukundan örneklerle savundu. “Non bis in idem” dedi. Aynı fiilden dolayı ikinci kez yargılanamaz anlamına geliyor. Ama İYİ Parti işi Roma hukukuna kadar götürmeye niyetli değil.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6071482/umit-ozdag-iyi-partiye-resti-cekti-ikinci-kez-ihrac-edilemem