TİSKİ'de neler oluyor? Saadet Partisi İl Başkanı Kurt'a çirkin muamele

Trabzon'da skandal ve bir o kadar da düşündüren bir olay yaşandı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan TİSKİ Genel Müdürlüğü’nde kamu çalışan olarak hizmette bulunan Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt’un Trabzon’da bir yerel gazeteye verdiği röportajdan dolayı, TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş tarafından makam odası kapısında 45 dakika bekletilip, mobbing ve hakarete maruz kaldığı öğrenildi.

10 yıldır Saadet Partisi’nin Trabzon İl Başkanlığı görevinde sürdüren Cevat Kurt, verdiği bir röportajdan dolayı çirkin muameleye maruz kaldı. Kurt’a karşı yapılan muameleye Trabzon’da siyasi partiler ve vatandaşlar tepki gösterirken yaşanan olay sosyal medyada da gündem oldu.

ALİ TEKATAŞ GÖREVDEN ALINSIN

Skandal olay Trabzon’da büyük yankı uyandırırken, kentin önde gelen siyasileri, yerel medyası, parti teşkilatları ve vatandaşlar tek bir ağızla Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ın görevden alınması için çağrıda bulundu. Öte yandan, Tekataş’ın geçmişte AK Parti’den Elazığ Belediye Başkan Aday Adayı olduğu ortaya çıktı.

KURT: BU MİLLETİN PARALARINA YAZIKTIR, GÜNAHTIR

Trabzon merkezli yayın yapan Güne Bakış gazetesinin “Ankara’dan Trabzon’a 18 yılda AK Parti döneminde 35 milyar TL para geldi. Kamuoyunda bu paranın doğru yerlerde kullanılmadığı konuşuluyor. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?” sorusuna Cevat Kurt, “12 milyona Deliklitaş’ta yapılan idari binalar yıkılıp yerine terminal yapılıyor. Terminalin yeri yanlış. Şehir karşı çıkmasına rağmen yapılıyor. Aynı binalar 20 milyona başka bir yere yapılıyor. Bir benzeri itfaiye kavşağı.. Şehir karşı çıkmasına rağmen yaptılar. Şimdi yıkacaklar. Büyükşehir Belediye binasından Ortahisar Belediyesi çıktı. Yani yeni yerine taşındı. Yeni binanın içini yıkıp yeniden yapıyorlar. Ama diğer taraftan TİSKİ kirada. Bu milletin paralarına yazıktır günahtır.” şeklinde cevap verdi.

SAADET PARTİSİ İL BAŞKANINA ÇİRKİN SÖZLER

Bu ifadelerinin ardından TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt’u makamına çağırarak kapıda 45 dakika beklettikten sonra içerip alıp hakaretlerde bulunduğu ifade edildi.

Saadet Partisi İl Başkanı Kurt, verdiği röportajda Trabzon’un trafik ile ilgili problemlerin aşılmadığıyla ilgili şehrin sorunlarını dile getirdiğini belirtti.

Konuyla ilgili İl Başkanlığı binasında partililerle birlikte basın açıklamasında bulunan Kurt, yaşadığı olayı şöyle anlattı:

“Genel müdür beni amir olarak odasına çağırabilir. Buraya kadar herhangi bir yanlış yoktur. 45 dakika gecikmeli odasına girdik. 51 yaşındayım. Karşılaşmayı hiç tahmin etmediğim bir tavır. Kendisi makamına oturdu. Ben de misafirlere ayrılan yere otururken, “Hayır, sen ayakta duracaksın” dedi. Ben de sayın genel müdürüm bu ne demek anlamadım dedim. Beni davet eden siz, içeri giren bir insan, bir emekçi, önemli bir camianın il başkanı. Sizin çağrınız üzerine buraya geldim. Bu tavrınız sizin adınıza beni çok üzdü. Bu ne demek anlayamadım. Gazetedeki beyanlarımı gösterdim. Eğer benim açıklamalarımda suç unsuru varsa disiplin var, mahkeme yolları var dedim. Siz bunu benim şahsıma mı yoksa emekçi kimliğime mi yoksa mensubu bulunduğum camiaya karşı mı yapıyorsunuz dedim. Aramızda başka bir mevzu geçmedi. Gittiğiniz bir misafirlikten, kapıdan çıkın demesi gibiydi. Bu makama terbiyesizlik yapmam mümkün değil.”

“MUTLAK İKTİDAR MUTLAKA BOZAR”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan, Kurt’a karşı yapılan nezaketsizliğe tepki göstererek, “Bir düşünürün anlamlı sözüdür. “İktidar bozar, mutlak iktidar mutlaka bozar” Cevat Kurt başkanımızın mücadelesi kimsenin bozulmaması için... Seninleyiz Başkanım...” dedi.

SAYGISI OLMAYAN BU ANLAYIŞI DEĞİŞTİRECEĞİZ

Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, konuya ilişkin sosyal medya hesabından, “Trabzon’un sorunlarını dile getiren, çözümler sunan Partimizin Trabzon İl Başkanı Sn. Cevat Kurt’a çalıştığı kurumda uygulanan muameleyi kınıyorum. İl Başkanımızın sonuna kadar yanındayız, emeğe saygısı olmayan bu anlayışı en kısa zamanda değiştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada #TrabzondaMobbingVar etiketiyle Ali Tekataş’a tepki gösterildi. İşte tepkilerden bazıları:

- Trabzon ve ilçelerinin su kesintilerine çözüm bulamayan TİSKİ müdürü @tekatas_ali TİSKİ personeli olan Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı'na koltuğuna güvenerek hakaret etmeye kalkıyor! Suyu düzeltemiyorsun bari edepsizlik yapıp konuşma!

- Herkes görevini yapacak. Biz Trabzon halkının hakkını savunacağız, siz susturmaya çalışacaksınız. Ama biz susmayacağız. Daha çok çalışacağız.

- Gereğini yapmanızı @tekatas_ali’nin güç almaya çalıştığı koltuktan kaldırılmasını istiyoruz. @baskanzorluoglu

- Trabzon'da gün geçmiyor ki yeni yüz kızartıcı bir olay olmasın... Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Sayın Cevat Kurt'a ve nicelerine yapılan mobbing karşılıksız kalmayacaktır.

- İl Başkanımıza yapılan bu saygısızlığı affetmiyoruz. Görmezden gelmiyoruz, TİSKİ Genel Müdürünün görevden alınmasını istiyoruz.

- İşçi ve emekçinin alınterinin karşılığı mobbing mi?

- Makamlar gelip geçicidir. Makam sahipleri güçlerini baskı aracı olarak değil, hizmet için kullanmalıdır. Trabzon İl Başkanımız Sayın @spcevatkurt 'a yapılan muameleyi kınıyor, bu kibrin sahiplerini ahlâk, insaf ve vicdana davet ediyoruz.

- Her birimizin ağabeyi, başkanı @spcevatkurt başkanımıza karşı tutulan tavrı kesinlikle kınıyor, kişileri, başkanımızdan özür dilemeye davet ediyorum.

- Siyaseti, milletin vicdanının kurumsallaşmış hali olarak görmeyenler; onu emirle yönlendirebileceğini zannediyor. @spcevatkurt’a yapılan haksız muamele, Trabzon halkına yapılmıştır.

- Bir siyasi parti il başkanına göstermesi gerekli asgari nezaketi, içinde bulunduğu siyasi pozisyon sebebiyle göstermeyip üzerine hadsizlik yapan bu şahsı kınıyorum.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6066548/tiskide-neler-oluyor-saadet-partisi-il-baskani-kurta-cirkin-muamele