Karamollaoğlu'ndan erken seçim ve ittifak açıklaması

Kulis Ankara programına konuk olan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, TV5 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yılmaz'ın sorularını cevaplandırarak, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 

Milli Gazete açıklaması

Milli Gazete’nin 49. Yılını kutlayan Temel Karamollaoğlu, "Milli gazete çalışanlarını öncelikle saygıyla anıyorum. Çok badireli bir dönemden geçti. Çok zorluklarla karşılaştı. Türkiye’nin 70’leri çok badireli bir dönemdi. Bizim açımızdan da siyasete atılmamızın ilk zamanları. Ama bizim görüşlerimizi yansıtacak herhangi bir yayın organı yok. Görüşlerimizi yansıtacak deyince, bağnaz bir düşünce değil, Türkiye’nin hakiki gündemine sahip çıkacak bir yayın organı. Bu yönüyle çok büyük bir önem taşıyor. Bundan dolayı da Milli Gazete’nin bu sürede gösterdiği çabayı takdir etmeyi bir görev bilirim." açıklamasında bulundu.

İşte Karamollaoğlu’nun açıklamasından satır başları:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Oğuzhan Asiltürk ziyareti

Bizim prensip itibariyle beklentimiz; siyasetin rayına oturabilmesi için ilk yapılması icap edilen iş, siyasetçilerin birbiriyle konuşabilmeleridir. Eğer biz kaos ortamının ortadan kaldırılmasını istiyorsak, ülkemizde bazı şeylerin değişmesini istiyorsak farklı görüşlere sahip olan; özellikle siyasilerin bir araya gelip, ülkenin sorunlarını konuşması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın Oğuzhan Asiltürk beyi ziyaret etmesini de bu yönüyle önemsiyorum. Bu ziyaret tabii bir şey ve bizim de arzu ettiğimiz bir konu.

Bunu alıp çok farklı noktalara götürmek mümkün. Herkes aklına gelen yorumu yapıyor. Ben onları da garipsemiyorum. Böyle bir ziyaretin böyle bir dönemde yapılması, ister istemez bir takım soruların sorulmasına, düşüncelerin ortaya atılmasına vesile olur. Benim ziyaretten bir gün önceden haberim oldu. Ama şu an için böyle bir ziyaretin olacağını düşünmüyordum.

Erdoğan’ın ziyaret sonrası açıklaması

İki siyasetçinin bir araya gelip konuşmasından sonra mutlaka siyasi konular da gündeme gelir. Herkesin de farklı bir düşüncesi olabilir. Sayın Cumhurbaşkanı kendi aklından geçenleri gündeme getirdi. Demek ki bunu da konuşmalar esnasında gündeme getirmiştir.

İktidarla düşman değiliz

Bizim bugün iktidara karşı muhalefetimiz, onlara karşı beslediğimiz hasmane tavır değil. Biz siyasette kimsenin birbirini düşman gibi görmesine razı değiliz. Olsa olsa bunu rakip olarak görürüz. Türkiye’nin düşmanlaştırıcı iklime ihtiyacı yok.

Onun için ben bu ziyareti de önemsiyorum. Kendilerinin bazı noktalarda desteğe ihtiyacı olmuştur. Erdoğan’la şu an için bir görüşme takvimimiz yok ama olursa da görüşürüz. Yeri gelince, herkesle de görüşürüz.

MHP ve Vatan Partisi açıklaması

Erdoğan’ın hem MHP’yi hem de Vatan Partisi’ni bir arada tutması takdire şayan. Nasıl bu işi yürütüyor bilmiyorum! Çünkü iki partinin de üslubu çok sert. Erdoğan’ın yalnız hissetmesine bakarsak, belki de buradan da kurtulmak istiyordur.

İttifak açıklaması

Benim diyalog tavrım bugüne kadar hiç değişmedi. Saadet Partisi olarak da bu prensiplerimizin yıllardır değişmediği kanaatindeyim. Onun için diyalog kapısının her zaman açık olması gerekir. Bizim uluslararası sahada da her zaman önceliğimiz, "savaşarak değil konuşarak çözüm" üretmektir. Diyalog kurmadan ülke sorunlarını da çözemezsiniz.

Biz bazı konularda ülke menfaati açısından iktidarla ittifak halinde oluruz ama adalet olmazsa olmazımızdır. Biz icraatlere bakarız, ona göre ikazımızı da yaparız.

Erken seçim açıklaması

Bu sene bir seçim olacağı kanaatinde değilim. Türkiye önümüzdeki yılın 2. yarısından itibaren seçim atmosferine girer. Bu ziyaretin bir erken seçimle ilgisinin olduğunu düşünmüyorum.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6064256/karamollaoglundan-erken-secim-ve-ittifak-aciklamasi