Dolar kurunda Londra tuzağına dikkat! Faizi alıp gidecekler

Dolar kuru iç ve dış piyasalarda yaşanan gelişmelerden sonra 7.20’a kadar düştü ekonomist Tuna Kaya bu düşüşü Londra tuzağı olarak değerlendirdi.

Türkiye’de para piyasaları oldukça hareketli günler geçiriyor. Yerleşiklerin bankadaki döviz mevduatı 250 milyar doları geçerken ister istemez vatandaşın en önemli gündem maddelerinden biri de dolar kurundaki hareketlenmeler oluyor.

2 aydır düşüş trendi içerisine giren dolar kuru 8.50 TL’den 7.20 TL’ye kadar indi.
Ekonomistler dolar kurundaki düşüşü 3 neden bağlıyor.

FAİZİ ALIP GİDECEKLER DOLAR YÜKSELECEK

Dolar kurundaki düşüşü Türkiye’nin ekonomisinin iyileşmesi, ihracatın artması, yatırımcıların getirdiği döviz miktarının artışıyla ilgisi olmadığını belirten Tuna Kaya vatandaşı Londra tuzağı konusunda uyardı

Youtube’da yayın yapan Tuna Kaya son videosunda dolar kurundaki düşüşleri değerlendirirken şunları söyledi:

“Türkiye sıcak para çekmek için faizleri bir ayda yüzde 7’ye yakın artırdı. Bunu göre kurnaz Londra sermayesi kısa pozisyon açarak Türkiye’ye akın etti. İki ayda 16 milyar doların üzerinde para geldi.

Türkiye’ye kısa zamanda gelen 16 milyar doların çok büyük bir tuzak olduğunu belirten Kaya “ Bu para yatırıma değil faize geliyor ve kısa sürede faizi alıp gidecek. Yani bize bir katkısı yok. Aksine yüksek faiz ile borçlanıyoruz” diye konuştu.

Tuna Kaya “ Londra barnonarlı Türkiye’deki piyonlarını kullanıp dolar daha düşecek algısı meydana getiriyor” derken konuşmasının devamında Londra’daki para sahiplerinin ülkeyi terk etmesi durumunda dolar kurunun hızla yukarı çıkacağını öne sürdü.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6061374/dolar-kurunda-londra-tuzagina-dikkat-faizi-alip-gidecekler