Ayak başparmağı artriti evde nasıl tedavi edilir

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, dünyada tahminen 54.4 milyon kişi, 2013 ile 2015 yılları arasında artrit problemleri olan, romatoid artrit, gut, lupus veya fibromiyalji hastalığına yakalandığı söylendi.

Artrit, eklemlerin olduğu her yerde, ayak parmakları da dahil tüm vücudu etkileyebilir. Aslında, ayak parmağı artriti çok yaygındır ve birçok kişi bu ağrılı problemden muzdariptir.

Çoğu vakada, artrit başparmağa saldırır, ancak diğer parmaklarda da görülebilir. Halluks limitus veya halluks rigidus olarak da bilinen ayak başparmağı artriti, ayak başparmağının yukarı doğru eğilmesi veya ayak parmak hareketinin sınırlarını belirleyen kemik darbeleri oluşturmaya başlamasıyla oluşur.

Yaşlandıkça ayak başparmağınızdaki artrit riski artar. Bu sorun çoğunlukla aşınma ve yıpranmaya bağlıdır. Aile geçmişiniz varsa veya obezite iseniz risk daha da yüksektir.

Büyük ayak parmaklarında ki artrit genellikle eklem sertliği ile başlar, şişkinlik ve kızarıklıkta eşlik edebilir. Diğer belirtiler arasında, eklem genişlemesi, ağrı, belirli ayakkabı giyme zorluğu, yürüme zorluğu (özellikle sabahları ilk uyandığınızda), deformite ve yumuşak doku tahrişi veya iltihabıdır.

Her iki durum da ağrıya ve ayak başparmak ekleminde genişleme ve çatlaklara neden olabileceğinden, hastalar ayak bunyonu ve ayak başparmağı artritini birbiriyle karıştırabilir. Ancak iki rahatsızlık birbirinden çok farklılar.

Ayak başparmağı artritini erken teşhis edildiğinde daha kolay tedavi edilir. Bu sorunu tedavi etmek ve rahatsızlıkları azaltmak için birçok basit, doğal ev ilaçları vardır.

İşte ayak başparmağı ağrısı için en etkili 10 doğal ve bitkisel tedavi yöntemi.

1. Kontrast Hidroterapi

Halk arasında hidroterapi olarak bilinen hem soğuk hem de sıcak su tedavileri, ayak başparmak artritini rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Ilık su, etkilenen bölgedeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olsa da, soğuk su da şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

1.    Biri soğuk su, diğeri ılık suyla dolu 2 küçük kabı doldurun.

2.    Önce, etkilenen parmak ucunu ılık suda 3-4 dakika bekletin.

3.    Ardından, parmağınızı 1 dakika soğuk suya koyun.

4.    Bu değişme hareketini 15 ila 20 dakika boyunca tekrar edin.

5.    Rahatlamak için tedaviyi günde 3 veya 4 kez tekrarlayın.

Dikkat: Su aşırı sıcak olmasın.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, artrit nedeniyle ayak başparmağındaki eklem ağrısını gidermede oldukça etkilidir. Artritik ağrıya neden olan bağ ve bağ dokularında ki toksinlerin oluşumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Ayrıca, eklem ağrısı ve sertliğinin azaltılmasına yardımcı olan anti-inflamatuar ve alkalin oluşturucu özelliklere sahiptir.

·         Eşit miktarda organik elma sirkesi ve ılık suyu bir ayak küveti içinde karıştırın. Ayağınızı 30 dakika boyunca bu karışım su içinde bekletin.

·         Sonra ayağınızı sudan çıkartıp iyice kurulayın. Ağrının geçmesi ve şişmesin inmesi için bunu günde iki kez tekrar edin.

·         Ayrıca, 1 tatlı kaşığı organik elma sirkesini bir bardak ılık suyla karıştırın ve biraz bal katın. Bu karışımdan günde iki kez için.

3. Sıcak Yağ Masajı

Artritten etkilenen ayak parmaklarına biraz sıcak yağ ile masaj yapmak, ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmanın etkili bir yoludur.

Masaj kan dolaşımını iyileştirir ve aynı zamanda şişmeyi azaltmak için toksin drenajını teşvik eder.

1.    Mikrodalga fırında biraz zeytin veya hindistan cevizi yağını ısıtın.

2.    Yağı etkilenen bölgeye sürün.

3.    Parmaklarınızı kullanarak, 10 dakika boyunca masaj yapın.

4.    Bu yöntemi her gün 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Dikkat: Masaj daha fazla ağrıya neden oluyorsa, yapmayı bırakın ve bir doktora danışın.

4. Kırmızı Biber

Biber her türlü eklem ağrısı ile başa çıkmada çok etkindir.

Ağrıdan kurtulmaya ve ayak başparmak artritine yardımcı olan analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip bir bileşik olan kapsaisin içerir.

Kırmızı biber başlangıçta yanma hissi yapabilir, ancak bu etki hızla geçer.

·         1 çorba kaşığı ılık hindistancevizi yağına yarım çay kaşığı toz biber tozu ekleyin. İyice karıştırın, sonra etkilenen parmağınıza uygulayın. 20 dakika boyunca bekletin. Ilık su ile durulayın. Bunu günde 2 veya 3 defa tekrar edin.

·         Alternatif olarak, günlük etkilenen bölgeye bir kapsaisin kremi sürebilirsiniz.

5. Zencefil

Baş parmağınızdaki artrit tedavisine yardımcı olabilecek diğer bir ortak bileşende, doğal anti-inflamatuar özelliklere sahip olan zencefildir.

Üstelik, zencefil, vücutta ağrıya neden olan bir kimyasal olan COX-2’yi bloke etmeye yardımcı olur.

·         Her gün 2-3 bardak zencefil çayı için. Çayı hazırlamak için ufak bir zencefil kökünü rendeleyin ve bir bardak suda 10 dakika boyunca kaynatın. Az dinlendirin ve biraz bal katın.

·         Ayrıca, ağrı, inflamasyon ve sertliğin azaltılmasına yardımcı olmak için zencefil yağ ile günde 2 veya 3 kez etkilenen bölgeye masaj yapabilirsiniz.

6. Zerdeçal

Zerdeçal ayrıca ayak başparmak artritinin tedavisinde de etkilidir. Zerdeçaldaki bileşik curcumin iltihaplanma ve ağrı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

·         Biraz zeytinyağı ve yarım çay kaşığı zerdeçal tozunu karıştırarak bir maske hazırlayın. Bunu büyük ayak parmağına uygulayın ve birkaç saat bandajla kapatın. Birkaç gün boyunca günde 2 veya 3 kez tekrar edin.

·         Hastalığı içten tedavi etmek için, 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu ılık suyla bir bardakta çözün. İltihabı azaltmak için günde iki kez için.

·         Alternatif olarak dozu için doktorunuza danıştıktan sonra kurkumin takviyesi de alabilirsiniz.

Dikkat: Kan inceltici ilaçlar veya nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) kullanırsanız fazla zerdeçal tüketmeyin.

7. Akupunktur

Akupunktur ağrı ve başparmak artritiyle ilişkili diğer rahatsızlıkların hafifletilmesinde çok etkilidir.

Akupunkturda, ağrıyı hafifletmek için başparmağın içine ve çevresine ince iğneler yerleştirilir. Bu tedavi hareketliliği de teşvik edebilir.

Akupunkturun konusunda uzmanlaşmış bir uzman tarafından yapılması en iyisidir. Ağrıyı azaltmak ve ayak başparmağınızın hareketliliğini artırmak birkaç seans gerekebilir.

8. Sağlıklı Kilonuzu Koruyun

Fazla vücut ağırlığı, ayaklarınızdaki kemiklere stres katar ve ayak başparmağınızdaki artrite bağlı ağrı ve iltihaba neden olabilir.

Sağlıklı bir şekilde kilo vererek, eklemlerdeki ekstra stresi ve ağrıyı azaltabilir, eklem işlevini iyileştirmesini ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilirsiniz.

Kilolu olanlar, biraz kilo vermeye çalışmalısınız. Kilo vermek bir yarış değildir bunu kesinlikle aklınızdan çıkartmayın. Kilit diyetlerden uzak durun. Bunun yerine, sağlıklı bir diyet ve düzenli bir egzersiz rutini benimseyerek kilo vermeye çalışın.

9. Egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak, ayak parmaklarınızdakilerde dahil kemik ve eklemlerinizi güçlendirmeye yardımcı olur. Egzersiz ayrıca eklemlerinizi rahatlatır ve ayaklarınızdaki şişlikten kurtulmanıza yardımcı olur.

Dahası, egzersiz, daha iyi dolaşımı teşvik eder ve bu da büyük ayak parmağı artriti ile ilişkili olan iltihabı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Hareketliliği de geliştirir.

·         Yürüyüş, bisiklet gibi aerobik egzersizler yapın veya haftanın 5 günü 30 dakika yüzün.

·         Daha kuvvetli kaslar için haftada birkaç kez ağırlık eğitimi ve direnç eğitimi yapın.

·         En uygunu günde en az 30 dakika egzersiz yapmak olduğunu biliyor musunuz?

10. Uygun Ayakkabı Seçimi

Ayak başparmağı artritini tedavi etmek için doğru ayakkabı giymeniz gerekir. Kötü ayakkabılar, etkilenen bölgede şişme ve ağrıya neden olabilir.

Doğru ayakkabı seçmek büyük bir fark yaratabilir. Ayak parmaklarınız için daha bol yer bırakan ayakkabı giyin.

Gerekirse, parmak tabanındaki baskıyı azaltmak için geniş uçlu bir ayakkabı giyin. Bu ayakkabılar ayak başparmaklarındaki bükülme miktarını azaltmaya yardımcı olduğu için, külbütörlü veya rulo tabanlı bir tasarıma sahip olan sertleştirilmiş bir ayakkabı giymekte faydalı olabilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar, sıkı ayakkabılar ve sivri uçlu ayakkabılar iyi değildir. Ayrıca sıkı oturan çorapları da giymeyin.

Ek İpuçları:

·         Parmaklarınızda çok ağrı varsa dolaşmayın ve biraz dinlenin.

·         Rahatsızlığı gidermek için ağrı kesiciler alınabilir, ancak doktorunuzun tavsiyesine başvurmadan uzun süre ağrı kesici kullanmayın.

·         Bale dansı gibi büzücü ayakkabı gerektiren diğer faaliyetlerden uzak durun.

·         Şişkinliği azaltmak için, bacaklarınızı kalbinizin üstünde olacak şekilde yükseltin.

·         Tuz ve kafein alımını sınırlayın, çünkü bu maddeler durumu şiddetlendirebilirler.

·         Ağrı ve iltihabı azaltmak için diyetinize anti-inflamatuar gıdalar ekleyin.

·         Vücudunuzu nemli tutmak ve detoksifikasyona yardımcı olmak için bol su için.

·         Tip 2 diyabetiniz varsa, dengeli bir kan şekeri seviyesinin korunması, ayak başparmağınızdaki artrit riskini azaltabilir.

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6011769/ayak-basparmagi-artriti-evde-nasil-tedavi-edilir