Biontech aşısı Türkiye'de üretilecek mi? İlaç devinden açıklama


Biontech'in geliştirdiği koronavirüs aşısı tüm dünyada kullanılmaya başlandı. Türkiye'de aşının kullanıp, kullanılmayacağı henüz netlik kazanmazken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde açıklama yapması bekleniyor. Aşıyı bulan Türk asıllıu bilim insanları ise aşının Türkiye'de üretilmesine ise sıcak bakıyor.

AŞI TÜRKİYE'YE GELECEK Mİ?

Biontech'in kurucularından ve koronavirüs aşısını geliştiren ekibin başındaki isim Prof. Dr. Uğur Şahin'in TÜrkiye'den bir şirketle aşının Türkiye'de üretilmesi konusunda anlaşma zemini arandığı belirtiliyor. Türkiye'deki aşı çalışmalarının sürüdürülmesi planlanan Abdi İbrahim'den açıklama geldi.

ABDİ İBRAHİM'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Koronavirüs aşısının üretimi konusunda açıklamalarda bulunan Abdi İbrahim İlaç Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, “BioNTech’in en üst düzey yöneticisiyle görüşme halindeyiz. Ancak henüz Prof. Dr. Uğur Şahin ile görüşmedim. Kendisine aralık ayında bir mail attım. Türkiye’de üretime yönelik görüşmelerimizi hatırlattım. Abdi İbrahim’in sadece Türkiye değil Cezayir gibi ülkelerde de üretim gücü olduğunu belirttim. Çünkü biliyorum ki kendisi Almanya ve Türkiye’deki üretimi Pfizer’e vermeyeceğini söylemişti. Ancak elbette onlar da araştırıyorlardır.” İfadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6010788/biontech-asisi-turkiyede-uretilecek-mi-ilac-devinden-aciklama