Enflasyon farkı “sıfır zam” demek

Sendikadan yapılan açıklamada, memurun 2020 yılında alması gereken enflasyon farkının 2021 yılı maaş zammı gibi gösterilmesine tepki gösterilerek, bunun aslında “sıfır zam” olduğunun altı çizildi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun, 2020 Aralık ayı enflasyonunu açıklamasıyla birlikte memurların maaşına yılın ilk yarısında yapılacak zam oranı da belli oldu. Memurun, 4,36 enflasyon zammı ve yüzde 3 toplu sözleşme zammı olmak üzere Ocak ayında toplam yüzde 7,36 zam alacağı duyuruldu. Genel Sağlık-İş ise bu zam oranlarına tepki gösterdi. Genel Sağlık-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada, memurun 2020 yılından alması gereken yüzde 4,36’lık zammın 2021 yılı maaş zammı gibi gösterilmesine tepki gösterildi.

ENFLASYONLA YAŞANAN KAYIPLARA BİR ÇÖZÜM DEĞİL

Genel Sağlık-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada, memura enflasyon üzerinden verilen maaş zammının enflasyon üzerinden verilmesinin “sıfır zam” anlamına geldiği vurgulanırken, “Memurlarımızı enflasyona ezdirmiyoruz yaklaşımı enflasyon olarak zaten yaşanmış kayıpların bir telafisi değildir. Aynı zamanda zaten öngörülmüş düşük artış oranları üzerinden asgari ücret ile temel ücretler arasında bir fark kalmamıştır” ifadelerine yer verildi. TÜİK tarafından açıklanan yüzde 14,36’lık enflasyon oranının gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, “Emekçilere düşük enflasyon farkı ödemesi için enflasyon rakamları düşük gösterilmektedir. Sipariş üzerine kalem oynatarak hazırlanan küçük rakamlar kamu çalışanları için büyük yoksulluk olarak geri dönmektedir” denildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VERİLEN ZAM TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Pandemi döneminde öne çıkan sağlık çalışanlarına verilen yüzde 7,36 oranındaki zam kararına tepki gösterilen açıklamada,  “Aralık ayı maaşı 2 bin 695 TL olan bir hemşirenin 15 Ocak’ta alacağı zam sadece 198 TL’dir. Yani kamuda çalışan bir hemşirenin maaşı asgari ücrete eşitlenmiştir. Kamu emekçileri adına konfederasyon ve hükümet arasında varılan mutabakatlar kamu çalışanları için açlığın mutabakatı olmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Mehmet Fahri Özkan / ANKARA

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/6007884/enflasyon-farki-sifir-zam-demek