Türkiye ve Rusya'dan ortak aşı açıklaması! Anlaştılar!..

Soçi’de Rusya Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı arasındaki “2021- 2022 İstişareler Planı İmza Töreni ve Ortak Basın Toplantısı”na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı  Sergey Lavrov, Sputnik-V aşısıyla ilgili ortak mutabak imzaladıklarını ifade etti.  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile ortak basın açıklamasında bulundu. "Sayın Putin, Sputnik-V ile ilgili Cumhurbaşkanımıza telefonda bir teklifte bulununca, hemen Cumhurbaşkanımız Sağlık Bakanı'mıza talimat verdiler. Onun neticesinde kurumlarımız arasında mutabakat zaptı imzalandı." diyen Bakan Çavuşoğlu, "Bu işbirliğinin amacı sadece aşı tedariği değil, ortak aşı üretimidir. Türkiye'de de bu aşının üretilmesidir. Ve bu hedefe doğru ilerliyoruz." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, "Domates başta olmak üzere diğer ürünlerde engelleri, tarifeleri kaldırmamız lazım. Ticareti kolaylaştırmamız lazım.Rusya vatandaşları ülkemize vizesiz gelebiliyorlar. Ama Türk vatandaşları için de vizelerin kaldırılması gerektiğini bugün tekrar vurguladık." diye konuştu. 

Çavuşoğlu, "Bu yıl pandemiye rağmen 'güvenli turizm' önlemleriyle 2 milyon Rus turisti ağırlamaktan memnuniyet duyduk. Geçen yıl 7 milyon rakamına yaklaşmıştık. Pandemi ile mücadelede ortak aşı geliştirilmesi konusunda Sağlık Bakanlıklarımız mutabakat zaptı imzaladı." ifadesini kullandı. 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5935524/turkiye-ve-rusyadan-ortak-asi-aciklamasi-anlastilar