Uzmanlardan 150 yılda bir gerçekleşen korkutucu deprem raporu!

Tel Aviv Üniversitesi'nden deprem araştırmacıları tarafından yürütülen yeni bir araştırmada, Richter Ölçeğine göre 6,5 olarak ölçülen yıkıcı bir depremin, önümüzdeki yıllarda Filistin'in işgal altındaki topraklarında ve çevre bölgelerde hissedilmesi bekleniyor.

HER 150 YILDA BİR DEPREM OLUYOR!

Yaklaşık 220.000 yıllık Ölü Deniz jeolojisini deniz tabanını delip inceleyerek gözden geçiren Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, deprem araştırmacıları, bu tür yıkıcı depremlerin bölgeyi her 150 yılda bir vuruyor gibi görünmesi nedeniyle, konunun büyük bir öneme sahip olduğuna vurgu yaptılar.

SON DEPREM 93 YIL ÖNCE OLDU!

Bölgeyi vuran son depremin 93 yıl öncesine dayandığı göz önüne alındığında, deprem araştırmacıları, yakın gelecekte bölgeyi başka bir depremin vurması olasılığı üzrinde duruyorlar.

1927'de Ölü Deniz bölgesini vuran bu büyüklükteki son deprem, yüzlerce kişinin yaralanmasına ve Ürdün'ün başkenti Amman, Kudüs, Beytüllahim ve Yafa gibi birçok büyük kentin hasar görmesine neden oldu.

DEPREMİN HASARI 2-3 KAT ARTACAK!

Tel Aviv Üniversitesi Porter Çevre ve Yer Bilimleri Okulu Başkanı Prof. Marco, İsrail medyası Ynet'e verdiği demeçte, "Elimizdeki en iyi gösterge olan son depreme göre Kudüs, Bethlehem, Amman ve Eriha'da yaklaşık 250 kişi yaşamını yitirdi." dedi.

Depremin yıkıcılığının nüfusa oranla daha fazla olacağını aktaran Prof. Marco, "Dolayısıyla, 100 yıl sonra bugün bu şehirlerde yaşayan insan sayısıyla karşılaştırırsak, nüfus yaklaşık 2-3 kat arttı. Bu, kazazedelerin sayısının iki ile üç kat daha fazla olacağı anlamına geliyor, altyapı ve mülke verilen büyük hasarlardan bahsetmeye bile gerek yok." dedi.

milligazete.com.tr

- Milli Gazete, Afet & Kaza bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5932488/uzmanlardan-150-yilda-bir-gerceklesen-korkutucu-deprem-raporu