Geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınlar dikkat çekiyor!

Türkiye'de geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınların son zamanlarda artışı dikkat çekiyor. Greenpeace verilerine göre, Türkiye, Avrupa’dan plastik çöp almada birinci olurken geri dönüşüm tesislerinde çıkan 'Tuhaf yangınları' haritaya döken Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, "Son 1 yılda 63 yangın çıkmış. 3 yılda 132 yangın var. Yılda 3-4 defa yanan fabrikalar var. İthal edilen çöplerin bir kısmı bu şekilde yakılarak bertaraf ediliyor. Bu fabrika yangınları bazı ülkelerde Interpol raporlarında suç olarak geçiyor" dedi.

Geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınlar ile ilgili Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Barış Çallı da ithal edildikten sonra geri dönüştürülmesi maliyet gerektiren atıkların yakıldığını belirterek, yakılan plastiklerin çevreye kanserojen gazlar saçtığına dikkat çekti.

Milliyet'ten Gökhan Kam'ın haberine göre Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, geri dönüşüm tesislerinde son 3 yılda 132 yangın meydana geldiğini aktararak ithal edilen çöplerin bir kısmının bu yangınlarla ortadan kaldırıldığını ifade etti.

2020 yılında geri dönüşüm tesislerinde 63 yangın çıktığını belirten Gündoğdu, "Bu veriler, benim basına yansıyan yangınları analiz ederek ulaştığım veriler. Bu kadar sık yangın normal değil. Bu yangınları bilerek de çıkarıyor olabilirler. Bildiğim fabrikalar var. Yılda 3 - 4 defa yangın çıkıyor. Bu fabrika yangınları bazı ülkelerde Interpol raporlarında suç olarak geçer. İthal edilen çöplerin bir kısmı bu şekilde yakılarak bertaraf ediliyor. Atık plastikler yandığı zaman her 1 tonundan 1 tona yakın karbondioksit çıkıyor. Sadece karbondioksit de değil. Bunun içinde, dioxin, ağır metal, furan, PCB gibi kimyasallar var. Bunların hepsi kanserojen, hormon bozucu.. Hatta öldürücü rahatsızlıklara neden olabiliyor. Astım krizine neden olabiliyor. Bu yanan plastikler etrafa partikül ve kimyasal madde salıyor. Yakın yerde tavuk çiftliği varsa, etine, yumurtasına bulaşıyor. Tarla varsa ne yetişiyorsa onların içinde kalıyor. Bunların çoğu kalıcı organik kirletici." diye konuştu.

TÜRKİYE ÇÖP ALMADA BİRİNCİ OLDU

Greenpeace verilerine göre, Türkiye, Avrupa’dan plastik çöp almada birinci oldu. AB ülkelerinden 2019’da ithal edilen 14 milyon ton atığın 582 bin 296’sı plastikti. 2019’da plastik atık ithalatı en yüksek seviyeye ulaşarak aylık ortalama 48 bin 500 tona yükseldi. Bunun ilk 5’i İngiltere, İtalya, Belçika, Almanya ve Fransa’dan gelen atıklar. 2004’den bugüne plastik atık ithalatımız 173 kat artı. Bu her gün 213 kamyon dolusu plastiğin ülkemize boşaltılması demek.

"YANGINLAR NEDENİYLE ÇEVRE VE SAĞLIK SORUNU OLUŞUR"

Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Barış Çallı, Türkiye'nin son yıllarda artışı dikkat çeken geri dönüşüm yangınları ile ilgili olarak şöyle konuştu:

"Plastikler geldiğinde bu tesislerde muhtemelen elemeden geçiyor. Yüzde 100’ü de geri dönüştürülebilecek kalitede bulunmuyor.
Geri dönüştürülemeyen atıklar birikiyor. Ya Adana’daki gibi geceleri yol kenarına döküyorlar ya da olayın sigorta boyutu varsa tesisi yakıyorlar. Böylece para verip bertaraf ettirmesi gereken plastikten kurtuluyor. Geri dönüşümü olmayan plastiklerin açıkta yanması çevre ve sağlık sorunlarına yol açar, PVC’lerden kanserojen gaz çıkar."

MHPLİ VEKİL İTHALAT DURDURULSUN DEMİŞTİ

Türkiye’nin atık ithalatında yaşanan artış, çevre örgütlerince sık sık gündeme getirilmiş, Adana’da yol kenarında yakılan İngiliz çöpleri büyük tepki toplamıştı. MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan da geçtiğimiz ay Meclis’te yaptığı açıklamayla atık ithalatının durdurulmasını talep etmişti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5930938/geri-donusum-tesislerinde-cikan-yanginlar-dikkat-cekiyor