Yeni mutasyon neden tehlikeli? Kovid-19 artık çocuklarda da mı etkili?

Yeni Tip Koronavirüs’ün İngiltere’de çıkan mutasyonu tüm dünyayı endişelendirmeye devam ediyor. Toplu aşı çalışmalarını başlatarak dünya tarihine geçen İngiltere, tam aşılanma başladı derken Kovid-19’un mutasyona uğraması ile büyük bir sarsıntı yaşadı. Kovid-19’un ortaya çıktığı 2020 yılının başlarında tüm dünya Çin ile bağlarını keserken bu kez mutasyon Kovid-19 nedeniyle İngiltere ile bağlarını kesti. Uzmanlar B-117 olarak adlandırılan yeni varyasyonda çocukların daha fazla etkilenebileceğini dile getirdi.

ÇOCUKLAR DAHA DUYARLI HALE GELDİ

ABD merkezli The New York Times gazetesi bugün İngiltere’de ortaya çıkan yeni Kovid-19 mutasyonuna ilişkin bilim adamlarının elinde olan verilere ilişkin bir makale yayımladı. Tıp ve bilim konularında makaleler yayımlayan Benedict Carey ile Carl Zimmer imzalı olan makalede bilim dünyasının neler bildiğini ortaya koyuldu.

Makalede B-117 mutasyonunun süper bir virüs olmadığı dile getirildi. Ancak, bazı bilim adamlarının bulaşma hızının artmasıyla birlikte çocukların daha fazla etkilenebileceğine yönelik bilgi verdiği belirtildi. Kovid-19’un çocuklarda yetişkinler ve gençlere oranla daha az görüldüğünü belirten Virolog Wendy Barclay’ın yeni tür ile çocukların “yetişkinler kadar duyarlı” hale gelebileceğini söyledi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5913356/yeni-mutasyon-neden-tehlikeli-kovid-19-artik-cocuklarda-da-mi-etkili