İkinci el araç alacaklar dikkat: Araba fiyatları düştü

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği piyasalardan biri de araç piyasası. Özellikle salgının başından itibaren ikinci el araç fiyatları her gün artmıştı. Fakat son dönemlerde ikinci el araba fiyatları yeniden düşüyor. Konuya dair açıklama MASFED (Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu) Genel Başkanı Aydın Erkoç’tan geldi.

GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞ VAR

MASFED genel Başkanı Aydın Erkoç, açıklamalarında, salgının tüm olumsuz etkilerine rağmen ikinci el araç piyasasında geçtiğimiz yıla oranla sadece yüzde 10’luk bir artış olduğunu söyledi.

İkinci el satış fiyatlarında da artış olduğunu söyleyen MASFED Genel Başkanı Erkoç, yıl sonunda 8,7 milyon adet araç satış rakamına ulaşılacağını belirtti.

ŞİMDİ İKİNCİ EL İÇİN UYGUN ZAMAN

İkinci el araç fiyatlarının son dönemde yüzde 3-10 arası arttığını söyleyen Erkoç; “Şu an ikinci el araç satın almak isteyenler için uygun bir zamandayız. Salgın dolayısıyla ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen ikinci el araç sektörü yıl boyunca gelişme kaydetti. Bu da fiyatlarda spekülatif artışları beraberinde getirmişti ancak şu an fiyatlarda yüzde 3-10 oranında bir düşüş yaşanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

2021’de talep yükselişi ile araç fiyatlarında yeniden bir yükseliş olabileceğini de belirten Erkoç; “Talepte olabilecek yükseliş, geçtiğimiz yaz boyunca yaşadığımız gibi bir fiyat artışını da beraberinde getirebilir. Ayrıca 2021’de pandemi sürecinin devamıyla ilintili olarak otomotiv firmalarında olası bir üretim kısıtlaması olduğu takdirde de fiyatlar artış gösterebilir. Bu durum da şu an araç almak isteyenler için çok uygun bir dönem.” dedi.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5911413/ikinci-el-arac-alacaklar-dikkat-araba-fiyatlari-dustu