21 Aralık Jüpiter - Satürn kavuşumu saat kaçta? 397 yıl sonra bir ilk

Jüpiter ve Satürn 2020'nin son günlerinde 800 yıl sonra ilk defa birbirlerine en yakın konumda olacaklar. İki gezegen 21 Aralık gecesi tek bir yıldız gibi görünebilecek. 

En son yaklaşık 800 yıl önce yakınlaşan Jüpiter ve Satürn gezegenleri yeniden aynı pozisyona gelecek. 21 Aralık gecesi gerçekleşecek bu olayı çıplak gözle izlenme şansı da var.

"Kış Gündönümü" olarak da bilinen yılın en uzun gecesinin yaşandığı 21 Aralık tarihinde, gün batımından hemen sonra güneybatıda Güneş Sistemi’nin en parlak gezegenlerinden Satürn ve Jüpiter’in birleşmesi görülebilir. 

Bu olay ise en son 397 yıl önce, 1623’te gerçekleşti. İki gezegen her 19,6 yılda bir yakınlaşsa da en son 1623 yılında birbirine bu kadar yakın konuma gelmişti.

İki gezegenin arasındaki açı Dünya’dan bakıldığında 0,1 dereceye kadar düşecek. Konuyla ilgili konuşan Cambridge Astronomical Association Başkanı Paul Fellows şunları söyledi;

“Aralık ayının başında gezegenler gökyüzünde yaklaşık iki derece ve biraz daha yüksekti ancak birbirlerine giderek yaklaşıyorlar ve neredeyse birbirine değecekler gibi görünecekler. 21 Aralık’ta üzerinde ağaç veya bina olmayan net bir ufka ihtiyacınız var. “

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5910036/21-aralik-jupiter-saturn-kavusumu-saat-kacta-397-yil-sonra-bir-ilk